Kış Mevsimi metnini özetleyiniz.

7.sınıf Türkçe dersi için verilen 6.Tema Zaman ve Mekan, Kış Mevsimi etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

Okuduğunuz metni kronolojik sıra ve mantık akışı içinde özetleyiniz. Kış Mevsimi metnini kronolojik sıra ve mantık akışı içinde özetleyiniz.

Kış mevsimi metninin özeti:

Bir çiftçi kış mevsimi aniden geldiği ev işlerini yetiştiremediği için kış mevsimine lanet okumakta, bari geleceğini haber vermesini istemektedir. Aslında çiftçi daha havalar sıcak deyip işlerini hafife alan bir adamdır.

Çiftçi yine her zamanki gibi kışa lanet okurken “Yeter artık!” diye bir ses duyar ve irkilir. Duyduğu ses “Ben senin her gün laf söylediğin kış mevsimiyim!” demektedir.

Kış mevsimi, çiftçiye kendi tembelliği sebebiyle işlerini yetiştiremediği, ona geleceğini bildirecek haberciler göndereceğini, onları görmeye ve duymaya çalışmasını söyler.

Ertesi yıl, Çiftçi sabah kalktığında yerdeki karları görünce, işlerini yetiştiremediğinden şikayet eder ve kış mevsimine neden habercilerini göndermediği, geleceğini neden haber vermediğini sorar ve onu sözünde durmamak ile suçlar.

Kış mevsimi, çiftçiye habercilerini gönderdiği, havaların yavaş yavaş soğuduğunu, bir ay önce karşı dağın zirvelerinin yavaş yavaş eteklerinin karla kaplandığı fakat çiftçinin aptallık ederek bunları göremediği anlatır.

Çiftçi hatasını anlar ve “ah akılsız kafam, kış mevsiminin habercilerini görememişim” der.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir