Kışın giydiğimiz botların mı yoksa yazın giydiğimiz ayakkabıların tabanı mı daha pürüzlüdür? Sizce bunun nedeni nedir.

3. sınıf fen bilimleri kitabında madde ünitesi öğrendiklerimizi değerlendirelim sorularından biri şu şekildedir. Soruyu okuduktan sonra mantıklı cevaplar vermemiz istenmiş. Okulda bu cevabı okuduğumuzda arkadaşlarımızı yeterince ikna edecek bir cevap olmalı denmiş. Bizde elimizden geldiğine örnekler ile açıklamaya çalışalım o halde.

 

SORU: Kışın giydiğimiz botların mı yoksa yazın giydiğimiz ayakkabıların tabanı mı daha pürüzlüdür? Sizce bunun nedeni nedir.

 

CEVAP: Kışın giydiğimiz botların tabanı daha pürüzlüdür. Kışın yerler daha kaygandır botların tabanı daha pürüzlü olmalıdır ki kaygan zeminde ayakkabılarımız kaymasın. Yazın giydiğimiz ayakkabılar ise yazlık ayağı serin tutan çok terletmeyen, ayağın sağlığı açısından yere daha yakın ayakkabılardır. Yazın kar yağmaz bu sebeple pürüzlü olmasına gerek yoktur. Pürüzlü olması ayağın karda yada ıslak bir zeminde kaymasını engellemek yada daha az kayması için gereklidir. Pürüzler arasındaki çukurlara kar yada yağmur suları girer ve kayma olayı engellenebilir.

Aynı mantık arabalar içinde geçerlidir. Arabalarda kış mevsimi geldiğinde kışlık lastiklerine geçerler ve bu kanunende zorunludur. Yüksek miktarda para cezalarına maruz kalabilir uymayan sürücüler. Bu hem bizim hemde diğer insanların can güvenliği için, daha az trafik kazası için gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.