Kitap okuma alışkanlığımızı geliştirmek için neler yapabiliriz?

4.sınıf Türkçe dersi için verilen 1. Tema Okuma Kültürü Asım’ın Nesli Kitap Dostudur Hazırlık Çalışmaları sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Kitap okuma alışkanlığımızı geliştirmek için neler yapabiliriz?

1.Çocuklar, yetişkinleri ve ebeveynlerini kitap okurken gördüklerinde bu alışkanlığı değerli, önemli ve eğlenceli olarak bilinçaltında modelleyecekler ve kitap okumaya başlayacaklardır. Bu nedenle ebeveynlerinin kitap okuduklarını çocukları tarafından görülmelidir.

2.Özellikle küçük yaşlarda çocuğa düzenli olarak kitap okunmalı, özellikle yatmadan önce kitap okuma düzenli bir aktivite haline getirilmelidir.

3.Günlük hayatta karşılaşılan bazı olaylar karşısında  sohbet ortamı oluşturarak okunan kitaptaki kahramanları hayatınıza dahil edin ve sence, “kahramanımız böyle bir durumda ne yapardı” şeklinde sorular yönelterek okuduklarınızdan alıntı yapmasını teşvik edin.

4.Okumak ve yazmak birbirini destekleyen alışkanlıklar olduğu için çocukları günlük tutmak teşvik edin

5.Seçtiğiniz bir kitap markete giderek, çocuğunuzun kitapların dünyasını görmesini ve beğendiği kitabı satın almasını sağlayın, onlarla birlikte kitap alışverişi yapın.

6.bazı durumlarda kitaplar çocuklar için çekici gelmeyebilir, böyle durumlarda görsel olarak daha canlı ve dikkat çekici olan çocuk dergilerine abone olun. Böylece farklı konuları aynı yerde bulabileceği,  ödüllü bulmacaları  dergiler sayesinde okuma alışkanlığına katkı yapmış olursunuz.

7.Çocukların yaşına ve ilgisine uygun kitapları ve dergileri onların ulaşabileceği yerlere bırakın

8.Aile olarak haftanın bazı zaman dilimlerini kitap okuma vakti olarak kararlaştırın ve hep birlikte kitap okuyun.

9.çocuklarını Okudukları hakkında anlattıklarını içtenlikle dinleyerek ilgilendiğinizi gösterin.

10.Filmleri çekilmiş kitapları okuyun sonra filmini izleyerek  ikisi arasında nasıl farklılıklar olduğunu hakkında sohbet edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.