“Kitapsız yaşamak; kör, sağır, dilsiz yaşamaktır.” sözü ile ilgili yazı yazınız.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 6.Tema Okuma Kültürü, Kitabın Serüveni etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • “Kitapsız yaşamak; kör, sağır, dilsiz yaşamaktır.” sözünden hareketle bir konuşma planlayınız. Konuşmanızda ama, fakat, ancak ve lakin gibi geçiş ve bağlantı ifadelerini kullanmaya çalışınız.

Kitaplar birçok farklı konuda bilgi barındıran; bizlere hem görsel, hem duygusal, hem de işitsel hazlar yaşatan eşsin hazinelerdir. Kitaplar bizleri daha önce hiç görmediğimiz yerlere götürür, tanımadığım insanlarla tanıştırır. Bir şiir kitabının kulağımıza bıraktığı o doyumsuz tat zihinlerde her an hatırlanır. Yazarlar içlerinde kopan fırtınaları kitaplar aracılığı ile dillendirerek bizlere ulaştırır fakat kitapların kadir kıymetini bilmeyenler tüm bu tatlardan mahrum kalırlar. Görüyorum, duyuyorum, konuşuyorum sanırlar lakin tek gördükleri, tek duydukları, tek konuştukları kendi gözünün gördüğü, kendi kulağının işittiği, kendi dilinin konuştuğudur. Ama kitaplar ile dünyanın her yerini oturdukları yerden görebileceklerini anlamazlar, kitaplardaki nice bilgiye kulak kabartmazlar ve ancak üç yüz beş yüz kelime ile konuşurlar. “Kitapsız yaşamak; kör, sağır, dilsiz yaşamaktır.” Kitaplar bizlerin dünyaya açılan gözüm, bilgiye ve duyguya aşina kulaklarımız, kendimizi en iyi şeklide ifade etmemizi sağlayan dilimizdir.

Okuduğumuz her kitap dünyaya ve olaylara bakış açımızı zenginleştirir. Eskiden bize anlamsız gelen cümleler anlam kazanmaya başlar. Önceleri sustuğumuz, konuşmadığımız her konu hakkında artık söyleyebilecek bir şeylerimiz olur. Kitap okumak insanın ve toplumların gelişmesindeki en önemli yapı taşıdır.

““Kitapsız yaşamak; kör, sağır, dilsiz yaşamaktır.” sözü ile ilgili yazı yazınız.” için 5 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir