Kıyafetinizle karşılanır, konuşmanız ve bilginizle uğurlanırsınız.

Bu yazımızda “Kıyafetinizle karşılanır, konuşmanız ve bilginizle uğurlanırsınız.” sözü üzerinde düşünüp sizlere gerekli açıklamaları yapacağız. İnsanlar birbirleri üzerinde intiba bırakırken ilk faktör şüphesiz üzerlerine giydikleri kıyafetleridir. Neden böyle söylüyoruz? Şu sebepten ötürü: Birbirimizle iletişim kurarken yaptığımız gördüğümüz ilk şey dış görünüşümüzdür. Yani yüzümüz ve giyim kuşamımız. Haliyle karşı tarafta ilk göze çarpan bu yönümüz olunca dış görünüşümüzle karşılanırız.

 

Peki konuşmanız ve bilgilerinizle uğurlanırsınız kısmının açıklaması nedir? O da şöyle ki; bir yere girdik ya da bir yerde birileriyle buluştuk, selamlaştıktan sonra  artık karşılıklı fikir alışverişi kurma ya da muhabbet etme vakti. Onlar sorarlar biz cevaplarız ya da tam tersi olur. biz sorarız onlar cevaplarlar. Hal böyle olunca insanlar böyle böyle konuşma tarzları ve bilgileriyle bir iletişim kurarlar. Bu süreçte herkes birbirleriyle ilgili bir intiba oluşmaya başlar. Fikirlerinin, bilgi ve tecrübelerinin ne olduğuna dair. Sonrasında da ayrılıyorken artık herkes birbirinin ne düşündüğünü ve düşünce yapılarının ne olduğunu bilirler. İşte bütün bunlardan dolayı insanlar kıyafetleriyle karşılanır, konuşma ve bilgileriyle uğurlanırlar.

 

Konu böyle olunca bu bilinçle ortamlara girip çıkmak ona göre konuşmak gerekir. Yani giyimimize dikkat etmeliyiz. Çünkü kötü bir giyim insanlarda kötü bir izlenim bırakacağından belki de değerli fikirlerimizin bir önemi kalmayacak. Çünkü bizi kıyafetimizden ötürü ciddiye alıp dinlemeyecektirler. Hal böyle olunca giyimimize dikkat diyoruz. Mesele çok şık olmak değil temiz ve düzenli olmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.