“Komşunun hakkında hüküm vermeden önce iki ay onun mokasenleriyle yürü.” Ne demek?

5.sınıf Türkçe dersi için verilen Anlamak Dinleme Metni etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • “Damdan düşen damdan düşenin hâlini bilir.”, “Ateş düştüğü yeri yakar.” ve “Komşunun hakkında hüküm vermeden önce iki ay onun mokasenleriyle yürü.” sözlerinin anlamını araştırınız.

 

– “Damdan düşen damdan düşenin hâlini bilir.” ne demek?

Sözlük anlamı olarak bu atasözü; ” iyi bir durumdayken kötü duruma düşen kimse, başına aynı durum gelen kimsenin derdini iyi anlar” anlamına gelmektedir. Bir kişinin karşısındaki kişinin durumunu anlayabilmesi için onun içinde bulunduğu durumu tam olarak anlaması yani o durumun kendi başına da gelmiş olması gerektiğini ifade eder.

– “Ateş düştüğü yeri yakar.” ne demek?

Sözlük anlamı olarak bu atasözü; “bir acıyı onu çekenden başkası tam anlayamaz veya aynı ölçüde üzülemez” anlamına gelmektedir. Bir kişinin gerçek anlamda karşısındaki kişinin acısını anlayabilmesi tam olarak mümkün değildir, her ne kadar o acıyı hissetse de tam anlamıyla karşısındaki kişinin acısını yaşadığı söylenemez anlamını ifade eder.– “Komşunun hakkında hüküm vermeden önce iki ay onun mokasenleriyle yürü.” Ne demek?

Bu atasözü; bir kişi hakkında hüküm vermeden önce onun içinde bulunduğu durumun tam olarak anlanması ve ona göre karar verilmesi gerektiği” anlamına gelmektedir.

““Komşunun hakkında hüküm vermeden önce iki ay onun mokasenleriyle yürü.” Ne demek?” için 27 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.