Konusu dini veya milli bayramlar olan bir hikaye yazınız.

6.sınıf Ata Yayınları Türkçe Dersi 4.Ünite Milli Kültürümüz Ünitesi ödev sorularından birisi

  • Konusu dini veya milli bayramlar olan bir hikaye yazınız.

BAYRAMLA GELEN SÜPRİZ

Ramazan ayının son günleriydi. Mehmet her bayram gittikleri Bursa’ya, dedelerini yanına gidemeyecekleri için çok üzgündü. Bayram onun için akrabalarla bir araya gelmekti. Özlem gidermek, beraber eğlenmek, şeker yemek, harçlık almak hepsi çok güzeldi. Babasının izninin olmayışı Bursa’ya gidememek, buruk bir bayram demekti.

Mehmet’in anne ve babası da üzgündü. Kendi aralarında neler yapabileceklerini konuşurken annesi acaba babam ve annem buraya mı gelse dedi. Mehmet’in babası bu fikri çok beğendi. Hemen telefona sarılıp annesini arayarak bayram için gelip gelemeyeceklerini sordu. Başta nasıl olur ki bilemedim diyen dede, sonra ona da güzel geldi bu düşünce. Annesi o halde hemen biletlerinizi alıyoruz, ancak Mehmet’in haberi yok söylemeyelim de sürpriz olsun dedi. Dede de onaylayarak telefonu kapattı.

Mehmet anne ve babasının yapacağı sürpriz den habersiz bayram da neler yaparız diye düşünüyordu. Kendince odasını süslemeyi düşündü. Bayram sabahı erkenden kalktı elbette ki mutluydu ancak akrabalarının yanında olamamasından içi buruktu. Mutfaktan mis gibi kokular geliyordu, mutfağa yöneldi. İçeri girdi ki ne görsün dede ve ananesi karşısında. Mutluluktan sevinç çığlıkları attı. Hemen onlara sarıldı. Mehmet akşam uyuduktan sonra gelmişlerdi. Yine güzel bir bayram, yaşasın diyordu. Diğer bayramlar gibi dede ve babası ile bayram namazına gidip geldikten sonra çok güzel bir sofrada kahvaltı yaptılar. Beraber bayram ziyaretleri yapıp, gezmeye gittiler.

Mehmet çok güzel bir  bayram daha geçirdi. Bu güzel sürpriz için herkese teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.