Konusu empati olan bir hikaye yazınız

8.sınıf Türkçe dersi için verilen Empati İle Yaşamak etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • “İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır” atasözünden hareketle konusu empati olan bir hikaye yazınız.

Bu atasözü için aşağıdaki şekilde bir hikaye yazılabilir.

İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır atasözü için hikaye:

DAĞINIK EV

Ayşe Hanım iki çocuk annesi otuz yaşında genç bir ev hanımıdır.Sabahları eşini işe çocuklarını okula yolcu ettikten sonra  gün içerisinde yemek yapıyım , temizlik yapıyım , ütü yapıyım derken hayli yorgun düşüyordu.  Çoğu zaman kendine vakit ayıramıyordu. Ayşe hanımın eşi Fatih bey  ev işlerinden çok anlamadığı için ona yardımcı olamıyordu.Evin bütün yükü Ayşe hanımda idi.  Fatih bey işten eve geldiğinde çoğu zaman evi dağınık bulurdu. Bundan dolayı da Ayşe hanım ile zaman zaman tartışıyorlardı. Fatih bey eşinin dağınık olmasından arkadaşlarına dert yanıyordu.

Günlerden bir gün  Fatih bey işte iken Ayşe hanım arar annesinin hasta olduğunu ve annesinin yanına  gitmesi gerektiğini söyler. Ayşe hanım annesine bakmak için memleketi İzmir’e iki çocuğu ile birlikte giderler. Fatih bey işten izin alamadığı için evde yalnız kalmak zorundadır. O akşam  geldiğinde temiz ,her yer düzenlenmiş toplanmış olan eve girer. Mutfağa girer yemekleri hazırdır. Bu durum onu çok mutlu eder. Ayşe hanım çıkmadan evin bütün işlerini yapıp o şekilde çıkmıştır evden.

İki akşam ki yalnızlığın ardından Fatih bey akşam işten eve geldiğinde dağınık bir ev ile karşı karşıyadır. Bi an eşinin ve çocuklarının dönmüş olabileceğini düşünmüştür ve eşine  seslenerek gezmiştir  bütün odaları. Ama eşi henüz dönmemiştir. Odalardaki dağınık duran her şeyin kendi eşyaları olduğunu görür. Evdeki bu dağınıklığın sebebinin kendisi olduğunu fark ederek eşine hep haksızlık ettiğinin farkına varır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.