Kullanılamayacak durumda olan buzdolabı, çaydanlık, oyuncak ve elektronik eşyaları ne yapmalıyız?

4.sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Dersi 4. Ünite MADDENİN ÖZELLİKLERİ Saf Madde ve Karışım sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Kullandığımız tüm eşyaların belli bir ömrü vardır. Kullanılamayacak durumda olan buzdolabı, çaydanlık, oyuncak ve elektronik eşyaları ne yapmalıyız? (sayfa 170)

Buzdolabı, çaydanlık, elektronik eşya ve bir kısım oyuncaklarımızın ham maddesi demir, çelik, alüminyum, bakır gibi geri dönüştürülebilir malzemelerdir. Fabrikalarda tekrar işlenerek ham madde elde edilir. Bu sayede elimizdeki kaynakları tekrar kullanarak ülke ekonomisine katkıda bulunmuş oluruz. Ayrıca bunların doğada yok oluşları sırasında doğaya zarar verir. Geri dönüşüme vererek çevreye zararını da engellemiş oluruz. Doğadaki canlıların yaşamlarını tehlikeye atmamış oluruz.

  • Karışımların ayırılmasının ülke ekonomisine katkısı nedir? Tartışınız. (170)

Doğada hiçbir kaynak sınırsız değildir. Yeni bir madde üretimi için kaynakların kullanılması ekonomik bir yük aynı zamanda zaman gerektiren işlemlerdir. Karışımların ayrılarak geri dönüştürülmesi ile zaman ve kaynak yani para tasarrufu yapmış oluruz. Yaşadığımız çevreyi korumak bizim görevimizdir. Karışımları geri dönüşüme kazandırarak temiz bir çevre, ekonomik kaynakları tüketilmemiş kaynakları zengin bir ülkeyi gelecek nesillere bırakmış oluruz. Kendimize ve ülkemize karşı bu sorumluluk bilincini yerine getirmiş oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.