Kuran-ı Kerim niçin parça parça indirilmiştir? Açıklayınız.

Kuranı Kerim vahiy yoluyla parça parça ya da cümle cümle indirilmiştir. Yani birden 114 sure, 6666 ayet ve 30 cüz birden gelmemiştir. Tam 23 yıl kadar uzun bir sürede yavaş yavaş inmiştir. Az bir zaman aralığı olmayan bu süre zarfında Efendimizin (sav) ayetler kah kalbine doğmuş kah Allah-u Teala ile konuşma şeklinde kah sadık rüya şeklinde ve daha çeşitli bazı yöntemler ile inmiştir.

Kuran-ı Kerim niçin parça parça indirilmiştir?

  1. Tamamı birden inseydi insanlar Kuran hakikatlerini kaldıramayabilirdi.
  2. Ayetler ve sureler zaman içinde yaşanan olay, hadise ve sorular çerçevesinde ihtiyaca binaen inmiştir. Dolayısıyla bu şekilde inmesi en makul olanıdır. Çünkü dediğimiz gibi. Hak Teala insanlar arasındaki anlaşmazlıklar ve yaşananlar hasebiyle ihtiyaç doğdukça gelmiştir.
  3. Kuranı Kerim’i ezberlemek çok daha zor olurdu. Çünkü ayetler indikçe aynı zamanda sahabeler hafızalarına alıyorlardı. Fakat tamamının inmesi onların tamamını hıfzetmesi zor olurdu.
  4. Kuranı Kerim evrensel hakikatleri bünyesinde barındırmaktadır. Evrensel hakikatler deyince insanların yaşantıları, yaşamları içindeki gerçeklikler, hayatın içinden hadiseler ve yeri ve zamanı geldikçe merak edilenler ve sorulan sorular uzun bir sürede vuku bulmaktadır. Hal böyle olunca en mantıklı ve olur şekli parça parça inmesidir. Çünkü zaman akıp giden bir kavramdır. İş oluş ve bütün yaşananlar bu uzun süreç içinde geçmiş, şimdiki ve gelecek zaman dahilinde gerçekleşmektedir.
  5. İnsanların İslamiyeti kabul etmeleri ve sindirmeleri kolay olmamıştır. Zorlu ve nice sıkıntılarla güzel dinimiz anlatılmıştır. Bundan dolayı da zaten büyük bir sürede gelen dini esasları dindirmek kolay olmamıştır. Bir de bu esasların birden insanlara anlatılıp söylenmesi kolay sindirilmeyecekti.
  6. Kuranı Kerim’in ibretlik bir tarafı vardır. Çoğu ayetinde Allah-u Teala açık bir şekilde “hala ibret almıyor musunuz?” sorusu ile insanları düşünmeye sevk etmektedir. Bütün bunlar yaşanmışlıkların örnek olarak anlatılma ile mümkün olmuştur.
  7. Bir de meselenin Peygamberimiz Hz Muhammed (sav) e bakan yönü de vardır. O vahiy esnasında ciddi sıkıntılar yaşamaktaydı. Bu tür ağır ve ıstıraplı durumlarından dolayı da O’nun tamamının indirilmesini kaldırması çok daha zor olabilirdi.

“Kuran-ı Kerim niçin parça parça indirilmiştir? Açıklayınız.” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.