Kur’an-ı Kerim’deki Yusuf kıssasını okuyarak Hz. Yusuf’un zorluklara karşı sabrı, tevhid mücadelesi ve üstün ahlaki özelliklerine örnekler yazınız.

8.sınıf MEB Yayıncılık Din Kültürü Dersi 3. Din ve Hayat Ünitesi ödev sorularından birisi

YAZALIM

  • Kur’an-ı Kerim’deki Yusuf kıssasını okuyarak Hz. Yusuf’un zorluklara karşı sabrı, tevhid mücadelesi ve üstün ahlaki özelliklerine örnekler yazınız.

Hz. Yusuf kardeşleri tarafından kuyuya atılmıştır. Kuyudan çıkarıldıktan sonra Mısır’a köle olarak satılmıştır. İftiraya uğrayıp cezaevine girmiştir. Uzun yıllar babasından ayrı kalmıştır. Yaşadığı bu zorluklara karşı sabırlı davranmıştır.

Zindanda iken ‘Doğrusu ben, Allah’a iman etmeyen, ahireti de tanımayanların ta kendileri olan bir topluluğun dinini terk ettim. Atalarım İbrahim’in, İshak’ın ve Yakup’un dinine uydum. Allah’a hiç bir şeyle şirk koşmamız bizim için olacak şey değildir. Bu, bize ve insanlara Allah’ın lütuf ve ihsanındandır, ancak insanların çoğu şükretmezler. Hangisi daha hayırlı, çeşit çeşit tanrılar mı, yoksa tek bir kadiri mutlak Allah mı? Diye seslenişi apaçık tevhid  mücadelesini gösterir.

Kardeşlerinin kendisine düşmanlık yapmalarına rağmen onlara karşı iyilik yapmıştır. Herkese yardım da bulunmuştur. Züleyha’nın arzularına uymamıştır. Herkese karşı saygılı davranmıştır. Bunlar Hz. Yusuf’un üstün ahlaklı davranışlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.