Kur’an-ı Kerim’in açıklanması ve anlaşılmasında Hz. Muhammed’in (s.a.v.) rolü nedir?

Kur’an-ı Kerim güzel dinimiz İslamiyetin kural ve kaidelerini içeren kutsal kitabımızdır. İnsanların yaşantısıyla ilgili birçok konu kutsal kitabımızda yaratıcımız Allah-u Teala tarafından bizlere haber verilmiştir. Sadece kutsal kitabımız olsaydı insanlar onu anlayamayabilirlerdi. Kur’an-ı Kerim vahiy yoluyla yüce yaratıcımız tarafından peygamberimize gönderilmiştir.

Peygamberimiz Hz Muhammed (sav) insanlardan biriydi. Bu ilahi kitabı insanlara en güzel şekilde anlatan ve onu diğerlerine tanıtan büyük bir zattı. Allah emir ve yasaklarını ayetleriyle yavaş yavaş çeşitli yöntemlerle ona bildirdi, O da insanlara bunları eksiksiz ve fazlasız olarak aktardı. O dosdoğru bir insandı O’nda yalan ve hile barınamazdı. Bütün bu özellikler Allah’ın ayetlerinin insanların gönlünde yer etmesini ve hayata geçirmelerini kolaylaştırdı.

O’nun ahlakı Kurandı. Allah O’na vahiyleriyle kutsal kitabında ne bildirmişse onları yaşadı ve anlattı. Anlatmalarıyla kalmadı bizzat yaşayarak ve göstererek örnek oldu. Bu O’na has anlatım tarzı Kuranın insanlar tarafından kabul edilmesini de kolay hale getirdi. O Allahın elçisi Kuranın sözcüsüydü. Özünde ve sözünde birdi. Böyle olmak O’nun vasıflarındandı ve O da bu vasıfları hayatı boyunca üstünde taşımanın hakkını vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir