Küresel ısınmanın dünyadaki beslenme yetersizliğine bağlı hastalıklar ve açlık ile ilişkisi nasıl kurulabilir?

7.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Dünya Alarm Veriyor sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Küresel ısınmanın dünyadaki beslenme yetersizliğine bağlı hastalıklar ve açlık ile ilişkisi nasıl kurulabilir?

Küresel ısınma etkisiyle oluşan küresel iklim değişikliğine bağlı olarak artan kuraklık ve çölleşme sonucu tarımsal üretimde yaşanan azalma dünyadaki beslenme yetersizliklerine sebep olmaktadır. Tarımsal üretim azaldığı için yeteri kadar beslenemeyen insanlarda buna bağlı olarak çeşitli hastalılar görülmektedir.

  • Küresel ısınma nedir, Küresel ısınmanın kuraklık üzerindeki etkileri nelerdir?

Güneş ışınlarının dünya üzerine düşmesi ve bu ışınların geri yansıması dünyanın ısınmasını sağlar. Güneş ışınları atmosferde bulunan metan, karbondioksit ve su buharı tarafından tutulur (sera etkisi) ve bunun sonucu dünya ısınır. Bu gazların atmosferdeki miktarındaki artış dünyanın daha fazla ısınması anlamına gelmektedir.

Atmosferde bulunan, sera etkisi oluşturan gazların miktarındaki artış sonucu kara, deniz ve hava sıcaklıklarındaki yıl boyu görülen artış küresel ısınma olarak tanımlanmaktadır. Küresel ısınma sonucu oluşan dünyanın ortalama sıcaklık artışı iklim değişikliklerine sebep olabilmekte, dünyanın belirli bölgelerinde mevsimlik sıcaklık, yağış ve nem değerlerinde değişimler yaşanmaktadır. Be etki kendini belirli bölgelerde kasırgalar, seller ve taşkınlardaki artış olarak gösterirken, bazı bölgelerde de şiddetli kuraklık ve çölleşme etkisi olarak kendini göstermektedir. Bunun sonucu olarak ta iklimler küresel boyutta değişmektedir.

Küresel ısınma ile başa çıkabilmek için uluslararası iş birliği ile sera etkisi yaratan gazların salınımını sınırlandırılmalı ve Kyoto Protokolü etkin olarak uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.