Küresel ısınmanın sonuçlarıyla ilgili dünya genelinde bir değerlendirme yapıldığında ortaya nasıl bir sonuç çıkabilir?

7.sınıf Sosyal Bilgiler MEB dersi için verilen  Küresel Sorunlara Küresel Çözümler sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Küresel ısınmanın sonuçlarıyla ilgili dünya genelinde bir değerlendirme yapıldığında ortaya nasıl bir sonuç çıkabilir?

Atmosfere salınan özellikle karbondioksit ve metan gibi gazların miktarının artması sonucu oluşan sera etkisi ile dünyanın her geçen gün biraz daha ısınması ile oluşan küresel ısınma doğadaki, insanlar dâhil, tüm canlıları olumsuz etkileyecektir. Küresel ısınma sonucu oluşan iklim değişikleri sonucu karasal bölgelerde çölleşme yaşanacak, verimli tarım arazileri azalacak ve gıda üretiminde sıkıntı yaşanmaya başlayacaktır. Bazı bölgelerde aşırı yağışlar görülecek, bu yağışlar sonrası toprak erozyonu yaşanacak ve toprağın verimli tabakası suya karışıp gidecektir. Kutuplardaki ve yüksek dağların zirvelerindeki buzullar ve karlar eriyerek deniz suyu seviyesine yükseltecek, sahil şeridindeki tarım alanları ve insanların yaşam alanları sular altında kalacak, iç bölgelere göç hareketleri görülecektir. İklim değişikliğine uyum sağlamakta zorlanan birçok bitki ve hayvan türe yok olup gidecektir. Dünyada görülecek ani ısı değişimleri sonucu kasırgalar ve seller doğal hayatı ve insan yaşamını olumsuz etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.