Kurtuluş Savaşı Dönemi’nde İstiklal Marşı’nın yazılmasına neden ihtiyaç duyulmuştur?

5.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Ulusal Değerlerimiz sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Kurtuluş Savaşı Dönemi’nde İstiklal Marşı’nın yazılmasına neden ihtiyaç duyulmuştur?

İstiklal marşı askerin ve halkın maneviyatını ve moralini yükseltmek ve diplomatik ilişkilerde duyulan ihtiyaç üzerine yazılmıştır.

Kurtuluş Savaşı Dönemi’nde Anadolu şehirlerini ve cepheleri gezerek, özellikler askerlerin moralini yükseltmek için çalışmalar yapan “İrşat Heyeti”, dönemin Genel Kurmay Başkanı olan İsmet İnönü ile batı cephesinde görüşmüş ve askerlerin ve halkın maneviyatını yükseltecek bir milli marş yazılmasını talep etmişlerdir. Aynı zamanda yeni kurulan Ankara Hükümeti’nin de gelişen diplomatik ilişkileri ve dış temasları milli marşa duyulan ihtiyacı güçlendirmiştir. İsmet Paşa hükmet üyelerini ziyaret ederek milli heyecanı canlandıracak bir marş yazılmasını ordu adına hükümetten talep eder.

Bu talep üzerine Eğitim Bakanlığı İstiklal Marşı yazılması için bir yarışma başlatır ve bunu Hâkimiyet-i Milliye gazetesine verdiği ilan ile duyurur. İstiklal Marşı için bir yarışma ve ödül olması fikri Mehmet Akif Ersoy’un hoşlana gitmez ve şair, yarışmaya katılmayı istemez. Karesi milletvekili Hasan Basri Bey, şairi yarışma koşullarının istediği gibi değiştirileceği ve ödülünde bir hayır kurumuna verileceğini söyleyerek ikna eder. Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı 12 Mart 1921 tarihinde TBMM’de milli marş olarak kabul edilir.

İstiklal Marşı’nın yazılması süreci şu şekilde gerçekleşmiştir: Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nı Ankara’da Tacettin Dergâhı’nda on gün içinde yazmıştır. İstiklal Marşı ilk olarak kahraman ordumuza ithaf edilerek Sebilürreşad Dergisi’ninde yayımlanır, sonrasında 21 Şubat 1921 tarihinde Açıksöz Gazetesinde basılır ve 26 Şubat 1921 tarihinde Meclis görüşmelerine taşınır, 12 Mart 1921 tarihinde milli marş olarak kabul edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.