Kurtuluş Savaşı kahramanlarından bildiklerinizi söyleyiniz.

3.sınıf Türkçe MEB YAYINLARI dersi için verilen 2. TEMA MİLLÎ MÜCADELE VE ATATÜRK Şahin Bey hazırlık çalışmaları sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Kurtuluş Savaşı kahramanlarından bildiklerinizi söyleyiniz.

Ülkemizin düşman işgalinden kurtulmasında önemli görevler üstlenen Kurtuluş Savaşının kazanılmasını sağlayan kadını ile erkeği ile birçok kahramanımız vardır. Zorluklar karşısında gösterdikleri çabalar ve cesaretleriyle tüm bir ulusu etkileyen Kurtuluş Savaşı kahramanları:

Sütçü İmam: Kahramanmaraş’taki Kurtuluş hareketini başlatan Sütçü İmam, Fransız askerlerinin üç Türk kadınına saldırması ve peçelerini açmak istemeleri üzerine düşmana ilk kurşunu atan kişi olarak tarihe geçmiştir.

Halide Onbaşı (Halide Edip Adıvar): İstanbul’da düşman işgaline karşı halkı harekete geçirmek için düzenlenen Fatih, Üsküdar ve Sultanahmet mitinglerinde konuşmacı olarak yer alan Halide Edip, Kurtuluş Savaşı’nda cephede Mustafa Kemal’in yanında da görev yapmıştır.

Şahin Bey: Antep’in kurtuluş mücadelesini başlatan Şahin Bey, Fransız işgal kuvvetlerine gıda ve cephane taşıyan yüz elli araçlık konvoyu bozguna uğratmış ve “Düşman cesedimi çiğnemeden Antep’e giremez!” sözüyle tarihe geçmiştir.

Gördesli Makbule: Manisa’nın Gördes ilçesinde yaşayan ve daha 19 yaşındayken Kuvayı Milliye güçlerine katılan Makbule Hanım, Yunan işgaline karşı birçok çatışmada aktif olarak çatışmalara katılmıştır. Cesareti ve yiğitliği ile silah arkadaşlarına cesaret vermiş, Manisa’nın Akhisar ilçesinde 22 yaşında şehit düşmüştür.

Yörük Ali:  Aydın’da istiklal mücadelesini başlatmıştır. Yunan işgal kuvvetlerine karşı düzenlediği Malgaç Baskını ile düşmana ilk darbeyi vuran efe olarak tarihe geçmiştir.

Nezahat Onbaşı: Konya İsyanı, I. Ve II. İnönü Savaş’ları, Sakarya ve Gediz Muharebeleri’nde silah taşıyan Nezahat Onbaşı, 9 yaşından itibaren babasıyla birlikte cephelerde savaşmaya başlamış ve 12 yaşındayken “Onbaşı” rütbesi almıştır.

Kara Fatma: Bursa’nın düşman askerlerinden temizlenmesinde önemli roller oynayan Kara Fatma, beraberindeki 300 kişilik Kuvayı Milliye güçleriyle birlikte İzmit, Bursa, Adapazarı ve Bilecik’te düşmana büyük kayıplar verdirmiştir.

Şerife Bacı: İnebolu’da bulunan cephaneleri Ankara’ya götürülmek için kağnısıyla yola çıkan Şerife Bacı, cephaneler ıslanmasın diye battaniyesini cephaneye sarmış ve zorlu kış şartlarında kucağındaki çocuğuyla birlikte donarak ölmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.