Kurtuluş Savaşı’nda Türk kadınının fedakârlıklarını ve sorumluluklarını anlatan bir konuşma yapınız.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 2. TEMA MİLLÎ MÜCADELE VE ATATÜRK Mustafa Kemal’in Kağnısı etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Görsellerden ve “Mustafa Kemal’in Kağnısı” şiirinden yola çıkarak Kurtuluş Savaşı’nda Türk kadınının fedakârlıklarını ve sorumluluklarını anlatan bir konuşma yapınız.

Kurtuluş Savaşı’nda Türk Kadınının Fedakârlıklarını ve Sorumlulukları

Savaş denildiğinde ilk akla gelen cephede savaşan askerler yani eli silah tutan erkekler oluyor maalesef. Fakat savaşın arka planında bekli de erkeklerden daha çok emek harcayan, birçok fedakârlıklar yapan kadınlar, annelerimiz pek akla gelmiyor. Kadınların savaşı daha kendi evlerinde iken başlıyor. Vatanına milletine hayırlı bir evlat olarak yetiştirdiği; yavrum, kuzum diye saçlarını okşadığı evlatlarından ayrılmak ile başlıyor Türk kadının savaşı. Ayrılık acısına katlanmak, geri gelip gelmeyeceğini bilmediği bir savaşa en değerli hazinesini kınalayarak cepheye uğurlamak ancak Türk kadınının kaldırabileceği bir sorumluluk olsa gerek.

Türk erkeği cephede tüm gayretiyle düşmana karşı savaşırken, Türk kadını cephenin gerisinde yaralı askerleri tedavi etmiş, cepheye mermi taşımış, ördüğü çorap ve diktiği kıyafetler ile askerin her türlü ihtiyacını karşılamak için birçok fedakârlık göstermiştir. Yeri gelmiş kendi aç kalmış, sahip olduğu tüm erzakı cepheye göndermiştir. Yeri gelmiş daha kundaktaki bebeğini sırtına sarıp kağnılar ile cepheye silah taşımıştır. Dilinden duasını hiç eksik etmemiş, vatanın bağımsızlığı ve askerimizin başarısı için elinden geleninde fazlasını yapma yolunda çabalamıştır. Bu uğurda yüklendiği sorumluluklar ve gösterdiği fedakârlıklar ile savaşın kazanılmasında çok önemli bir görev üstlenmiştir. Tüm bu gayretler sonucu Kurtuluş savaşı kazanılmıştır. Ancak annelerin görevi daha bitmemiştir. Şehit düşen evlatlarının bir ömür yasını tutmak onların belki de en zor imtihanı olmuştur.

“Kurtuluş Savaşı’nda Türk kadınının fedakârlıklarını ve sorumluluklarını anlatan bir konuşma yapınız.” için 9 yanıt

  1. Merhaba ,bu yazıyı okuyan kişi sana kesinlikle yapman gereken bir şey diyeceğim. Üstteki yazıyı komple yazmak yerine bazı cümleleri değiştirip yazarsan kendin yazmış olursun ama tamamen bu yazıyı yazarsan kendin değil üstteki yazının yazari yazmış olur hemde internetten baktığın belli olur, yani kısaca kendinde bir şeyler eklemi kimse suphelenmesin. Bu yazıyı dikkate aldığınız için teşekkürler!

    1. SELAMLAR BEN ELIF 5 GIDIYORUM VE BURDAN BAKIN 5 LERRE TAFSIYE EDI YORUM 5 LER TURK CE ICIN BAKIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.