Kuş Ağacı Metnini Özetleyiniz.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 8.  Tema Doğa ve Evren, Kuş Ağacı Dinleme Metni etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Dinlediğiniz metni özetleyiniz.

Kuş Ağacı Metninin Özeti:

Mavi ülkenin ormanın yaşayan, diğer ağaçların yaprakları yemyeşilken onun yaprakları bembeyaz olan, çiçek açan, ormanın en büyüğü ve yaşlısı olan kuş ağacı yaşarmış. Bulutlu bir günde ormanın üzerinde uçan upuzun beyaz kanatlı bir kuş görünmüş. Ormandaki bütün hayvanlar bu beyaz kuşu izlemek için yuvalarından çıkmışlar. Beyazkuş, beyaz yapraklı ağaca “yapraklarının kuş olup uçmasını ister misin?” diye sormuş. Beyaz yapraklı yaşlı ağaç bir yandan yapraklarının kuş olacağı için sevinirken bir yandan da bu garip olayı anlamaya çalışıyormuş. Yaprakları beyaz kuşlara bezeyen kuş ağacı, bir daha yaprak açamayacağı için üzüldüğünü anlatınca beyazkuş; yapraklarını kuş olarak uçurduktan sonra gagası ile ona dokununca yanmaya başlayacağını ve bahar geldiğinde köklerinden çıkan fidan ile yeniden doğmuş olacağını anlatır. Beyaz kanatlı kuş gagası ile ağaca dokunur dokunmaz tüm yaprakları kuşa dönüşerek uçmaya başlar ve yaşlı ağaç” bu mutlu günde yanmak istemediğini, beyazkuşa birkaç gün sonra gelmesini” söyler.

Tüm bu konuşmaları yaşlı ağacın gövdesindeki kovuğunda dinleyen ağaçkakan, yapraklarını kaybeden yaşlı ağaç ile konuşmaya başlar. Yaşlı ağacın yapraklarını kaybettiğini görünce üzülen Ağaçkakan, isterse yaşlı ağacın gövdesine gagası ile üç kez dokununca tüm kuşları geri getirebileceğini söyler ve ağacın gövdesine üç kez dokunur. Ağaçkakan artık yaşlı ağaç için “ağaçbakan” olmuştur. Akşama doğru binlerce beyaz kuş, yaşlı ağacın dallarına geri döner. Kuşların dönmesine çok sevinen yaş ağaç onlara sabaha kadar kuş ninnileri söyler. Sabah olunca kuşlar karşıda akan çağlayanı görürler ve “su, su diye seslenirler” ve ağaçkakanın ağacın gövdesine üç kez dokunması ile tüm kuşlar uçmaya başlar. Yaşlı ağaç “şu uçan kuşlar yapraklarımdır” diye arkalarından seslenir.

Yaşlı ağaç yanmak istemediği ve ağaçkakan yuvasız kalmak istemediği için çözüm aramaya başlarlar ve yaşlı ağaç, ağaçkakandan gagası ile gövdesine dokunarak kuşları geri çağırmasını ister ve kuşlar geri ağacın dallarına konarlar. Gece olunca yaşlı ağaç kuş ninnileri söyleyerek sessizce yürümeye başlar ve yemyeşil bir ovanın ortasına, bir ırmağın yanında durur. Burada upuzun beyaz kanatlı kuşun kendisini bulamayacağını düşünür. Sabah olunca ağaçkakan ağacın gövdesine üç kez dokunur ve tüm kuşlar uçar gider.

Beyazkuş süzülerek yaşlı ağacın dalına konar ve niçin yerini değiştirdiğini sorar, ağaçların yürüyebileceğini hiç düşünmediğini anlatır. Kuş ağacı ormanda kuşlarına bir zarar gelmesinden korktuğunu söyleyerek asıl kaçma sebebini gizlemeye çalışır. Beyazkuş dallarına kuşların konmasını kimin sağladığı sorar ve yaşlı ağacın kovuğuna yuva yapan ağaçkakan olduğunu anlar.

Beyazkuş, yaşlı ağaca yeniden yapraklarına kavuşması için yanması gerektiğini ve köklerinden büyücek fidanın kendisi kadar yaşayacağını anlatır. Onun da bembeyaz yaprakları olacağını, kendisi gibi bir beyaz kuşun yapraklarına dokunur dokumaz onların yine kuşa dönüşeceğini anlatır. Kendisi yandığında kuşlarına zarar geleceğinden korkan yaşlı ağaç, sonunda ikna olur ve kuşları dallarına son bir kez konar, bu onun en mutlu güne olur. Beyazkuş bir kez daha gagası ile yaşlı ağacın gövdesine dokur ve tüm kuşlar uçar. Ağacın tepesi yanmaya başlar ve ağaç kül olur. Kış geçip bahar gelince kuş ağacının köklerinden bir fidan çıkar ve onu ilk ağaçkakan selamlar. Bu ağacın yaprakları tıpkı annesi gibi kuş şeklindedir. Ağaçkakan, küçük fidana “bir gün büyüyecek ve yuvamın ağacı olacaksın” der. Küçük fidan “sen de benim ağaçbakan’ım olacaksın” diye cevap verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.