Kuş yuvası, çocuk, ekmek ve köpek resmi için öykü yazınız.

4.sınıf Türkçe dersi için verilen Tüy Can etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki resimlerle olayları birbiriyle ilişkilendiriniz. Resimlerle ilgili bir öykü oluşturup (kişilere adlar vererek olayla ilgili neden – sonuç ilişkileri kurarak) yazınız.

Sabahları odasının penceresinin geçerek kulağına kadar ulaşan kuş sesleriyle uyanmak Can’ın en büyük keyif keyfiydi. Her sabah aynı saatte, tam yedi de. Bu güzel kuş nasıl oluyor da saati hiç şaşırmıyor diye düşünüp duruyordu. Odanın kapısından babası göründü. “Günaydın Can bey, küçük arkadaşınız yine benden önce uyandırmış sizi” diye takıldı babası. Kahvaltı sofrasının o günkü konusu Can’ın minik komşusuydu. Can babasından minik komşusu için bir yuva yapmasını, böylece yağmurda ıslanmayacağını anlattı. Babası da bu güzel öneriyi hemen kabul etti. Sonunda kuş yuvası hazırdı. Cumartesi sabahı hemen ağaca astılar ve beklemeye başladılar. Babası; “kuşların yuvaya alışması için bir şeyler yapman gerekiyor” diye gülümsedi. Can hemen mutfağa koşup masanın üzerindeki ekmeklerden bir dilim alıp yuvaya koştu. Ekmek gerçekten de işe yaramıştı. Yuvasına alışan kuş ile Can artık daha yakın arkadaş olmuşlardı.

Can daha sonra sokakta karşılaştığı köpeği düşündü. Bahçelerinde ona yuva yapabilecekleri bir yer yoktu ama onu ekmek verebilirim diye düşündü. Eline aldığı birkaç dilim ekmek ve küçük bir kap suyu kaldırımın kenarına bıraktı. Bu duruma köpek çok mutlu olmuştu. Hayvanlara yardım etmenin verdiği mutluluğu arkadaşlarıyla paylaşan Can mahallelerinde tüm hayvanlar için bir şeyler yapma yolları aramaya başlamıştı. Çünkü artık birçok yardımcısı vardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir