“Kütüphanelerin toplumsal hafıza merkezi olması” sözünden ne anlıyorsunuz?

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 6.Tema Okuma Kültürü, KÜÇÜK ŞEYLERİN HİKÂYESİ – Kütüphane (Dinleme/İzleme Metni) sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki soruları izlediğiniz videodan hareketle cevaplayınız.

1.“Kütüphanelerin toplumsal hafıza merkezi olması” sözünden ne anlıyorsunuz?

Kütüphaneler, bir toplumun tarih, kültür, fikir ve düşüncelerinin kayıtlı olduğu kitapların bulunduğu yerler olduğu için kütüphaneler toplumsal hafıza merkezleridir.

2.Hafız-ı Kütüp kimdir? Görevi nedir?

Eskiden kütüphanedeki kitapların yerlerini ve içerikleri ezberleyen görevlilerdir. Hafız-ı Kütüp’ler  kütüphanede bulunan her kitabın yerini ve içeriğini ezberleyerek ziyaretçilere göstermekle görevlidir.

3.İskenderiye Kütüphanesi, neden döneminin en önemli kültür merkezidir?

İskenderiye Kütüphanesi bünyesinde çok önemli eserlerin olmasının yanında dönemin bilim merkezliğini yapmış olması ve buradan birçok bilim insanı yetiştiği için dönemin en önemli kültür merkezidir.

4.İskenderiye Kütüphanesi günümüze ulaşmış olsaydı insanoğluna katkıları neler olurdu?

Eğer İskenderiye Kütüphanesi günümüze ulaşmış olsaydı buradaki bilgi birikimi ve kaynaklar sayesinde bilim daha çok ilerleyebilir ve çok daha gelişmiş teknolojilere sahip olabilirdik.

5.Sarayda; felsefe, tarih, coğrafya, tıp konularında Arapça, Farsça ve Türkçe eserler hazırlatan, eski Yunanca kitaplar yazdıran Osmanlı padişahı kimdir?

Fatih Sultan Mehmet

““Kütüphanelerin toplumsal hafıza merkezi olması” sözünden ne anlıyorsunuz?” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir