Labirentteki kelimelerle bir Bingöl efsanesi oluşturunuz.

8.sınıf Türkçe dersi için verilen Bir Göl Nasıl Bingöl Oldu? etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki labirentte farklı Bingöl efsanelerinin kelimeleri verilmiştir. Grubu­nuzla birlikte bir yol seçerek o yol üzerinde karşınıza çıkan kelimelerle bir Bingöl efsanesi oluşturunuz.

Bingöl efsanesi için 1.Köroğlu, 3.Köroğlu’nun babası, 6.Hayat suyu, 8.bir göl, 11. Bin parça, 14. Su içmek, 16. İşaret, 19. At kelimeleri ile efsane oluşturulacaktır.

Köroğlu babasını çok seven, onun her zaman yanında olmasını isteyen bir delikanlıdır. Fakat Köroğlu’nun babasının yaşı çok ilerlemiş ve ölüm döşeğinde acı içinde kıvranmaktadır. Köroğlu bunun bir çaresi olduğunu duymuş ve hayat suyunu bulabilirse babasının hayatta kalmasını sağlayabileceğine inanmaktadır. Atına biner ve yollara düşer. Anlatılanlara göre hayat suyunun olduğu bir göl vardır fakat bu göl bin parçaya ayrılmıştır.  Maharette bu bin tanenin içinde hayat suyunun olduğu gölü bulmaktır. Gölerin her birinden doldurduğu testisini suyunda içmek üzere babasına götürmekte ama babasının durumunda bir değişiklik olmamaktadır. Uzun gayretler sonucu artık yorgun düşmüştür. Ama babasını da kaybetmek istememektedir. Son bir gayretle tekrar yollara düşer, testisini doldurup babasına getirir. Babası bu kez garip bir şekilde testideki suyun tamamını bitirmiştir. Bunun bir işaret olabileceğini düşünen Köroğlu beklemeye başlar. Su gerçekten de işe yaramış babası iyileşmiştir. Buna çok sevinen Köroğlu, bu sudan bende içmeliyim diye düşünerek tekrar su doldurmak için yollara düşer fakat babasını iyileştiren suyu hangi gölden aldığını bir türlü hatırlayamaz, gölden göle dolaşır ama nafile. Sonunda aramaktan vazgeçer. Babası için halis bir niyetle, gönülden isteyerek babası için aradığı suyu bulmasının Allah’ın bir hikmeti olduğunu fakat bencillik ederek kendisi içinde o suyu kullanmak istemesinin yanlışlığını anlar. Köroğlu babası ile mutlu mesut bir hayat yaşar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.