Maddeler arasındaki ısı alışverişi ne zamana kadar devam eder?

4.sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Dersi 4. Ünite MADDENİN ÖZELLİKLERİ Maddenin Isı Etkisi ile Değişimi sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Maddeler arasındaki ısı alışverişi ne zamana kadar devam eder?

İki maddenin ısısı birbirinden farklı olduğunda sıcak olan maddeden soğuk olan maddeye doğru ısı geçişi olur. Maddelerin arasındaki ısı eşit olduğunda maddeler arası ısı alışverişi biter.

  • Maddelerin sıcaklığını nasıl değiştirebiliriz?

Maddenin sıcaklığı ısı etkisi ile değişir. Madde ısı alırsa sıcaklığı artarken ısı verirse maddenin sıcaklığı azalır. Sıcaklıkları farklı iki madde temas ederse aralarında ısı alışverişi olur ve sıcaklıkları değişir. Sıcak madde daha soğuk ortama konursa veya soğuk olan madde daha sıcak bir ortama konursa sıcaklıkları değişir.

  • Su hangi hâllerde bulunur?

Su maddenin üç halinde de bulunur. Katı hali buz, sıvı hali su, buhar hali gazdır. Su ısı aldığında katıdan sıvıya, sıvıdan da gaz haline geçer. Isı verdiğinde gaz halinden sıvı, sıvı halinden de katı haline geçer.

  • Suyun bir hâlden başka bir hâle geçmesi için ne gereklidir?

Suyun bir halden diğer hale geçmesi için ısı alması veya ısı vermesi gerekir. Isı alan maddenin sıcaklığı artar ısı veren maddenin sıcaklığı azalır. Su ısı alarak buhar olur ısı vererek ise buz haline geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.