Martin Luther’in düşü ne olabilir.

6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Bir Düşüm Var sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Martin Luther’in düşü ne olabilir? Yazınız.

Bir düşüm var:

Dünyadaki tüm insanların birbirine eşit olduğu, derilerinin renkleri farklı diye ayrımcılığa uğramadığı bir dünya hayal ediyorum. Derilerimizin renginin siyah olması bizleri, diğer insanlardan farklı yapmaz. Diğerlerinin de bizim onlardan farklı olduğumuzu düşünmeleri için bir sebep yok. Hepimiz bu dünyanın farklı coğrafyalarında değişik zamanlarda doğduk ve bir şekilde şuan aynı ortamı paylaşıyor, aynı atmosferi soluyoruz. İnsanların bir diğerini dış görünüşüne ve derisinin rengine bakarak değerlendirmesi çok cahilce bir davranıştır.

İnsanların dış görünüşleri birlerinden farklı olabilir. Önemli olan onların da bizler gibi birer insan olduğunu anlamamız, gözümüzdeki perdeyi sıyırmamız gerektiğidir. İnsanların aşması gerek ilk engel kafalarındaki ön yargılardır. Farklılıklar toplumlar için birer zenginlik kaynağıdır. Eğer bu potansiyel doğru yönde kullanılabilirse toplumların gelişmesi çok daha hızlanacaktır. Bizlerin ataları, yıllar boyu sırf derilerinin rengi siyah oldukları ve fakir bir toplumdan geldikleri için köle olarak çalıştırılmışlar. Hatta onların insan oldukları unutulup bir eşya gibi alınıp satılmışlar. Onlar bunu hak edecek bir şey yapmamışlardı. Bizler bu düzenin böyle gitmesine izin vermeyeceğiz. Rengimiz siyah olsa da bizler de birer insanız ve bunu tüm dünyaya anlatacağız.

Diğer insanların yüzyıllardır atalarımıza yaptıkları haksızlıklar için bizlerden özür dileyeceği günleri düşlüyorum. Bütün insanların aynı haklara sahip olduğu, bir birine eşit olduğu, aynı sofrada dostça yemek yedikleri ve beraber nice güzel şarkıların söylendiği bir dünya düşlüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.