Mehmet Akif Ersoy metni kendi cümlelerinizle özetleyiniz.

7.sınıf Türkçe dersi için verilen Mehmet Akif Ersoy sorularından birisi. Soru şu şekilde:

Okuduğunuz metni kendi cümlelerinizle özetleyiniz.

İstanbul’da 1873 yılında dünyaya gelen Mehmet Akif Ersoy’un babası Arnavutluk, annesi Buhara’lıdır. Başarılı bir öğrenim hayatı geçiren şair Fransızca, Farsça ve Arapça dillerini bilmektedir. 1893 yılında veterinerlik fakültesini bitirdikten sonra Tarım Bakanlığı’na müfettiş yardımcısı olarak atanmıştır. Daha sonra Halkalı Ziraat Mektebi ve Dârülfünûnda edebiyat öğretmenliği yapmıştır.

Şiire ilgisi lise yıllarına dayanan Mehmet Akif ilk şiiri Hazine-i Fünûn dergisinde 1893 yılında yayımlanmıştır.  Sonraları Sırat-ı Müstakim ve Sebîlürreflad dergilerinde şiir ve çevirileri yayımlanmıştır. İslam dünyasında geniş bir coğrafyayı gezme fırsatı bulan şair milliyetçilik akımlarına karşı çıkmış, bunu eserlerinde de ifade etmiştir. Balıkesir’de yaptığı İstiklal savaşını destekleyen konuşması sonrası 1920’de Dârü’l Hikmet’deki görevine son verilmiştir. Sonrasında Kastamonu’ya gitmiş burada İstiklal savaşını destekleyen çalışmalar yapmıştır. Sonrasında Burdur millet vekili olarak seçilerek meclise girmiştir. 12 mart 1921 de yazdığı İstiklal Marşı şiiri milli marş olarak kabul edilmiştir.

Mehmet Akif aruz ölçüsü kullandığı şiirlerinde konuşma dili kullanmış, gerek hayattan esinlenmiştir. Küfe, Meyhane, Hasta, Mahalle Kahvesi tanınmasını sağlayan şiirleridir. Edebiyatın halka hitap etmesi gerektiğini savunmuş, dilde sadeleşmeden yana olmuştur.

“Mehmet Akif Ersoy metni kendi cümlelerinizle özetleyiniz.” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.