Mektup arkadaşınıza kendinizi tanıtan ve günlük yaşantınızı anlatan bir mektup yazınız

4.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Mektup – Kütüphane etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Ders Kitabı’nın 189. sayfasında yer alan haritayı inceleyiniz. Bu haritadan seçtiğiniz bir ülkede yaşayan, yaşıtınız bir çocukla mektup arkadaşı olduğunuzu düşününüz. Seçtiğiniz ülke ile ilgili kütüphanede bir araştırma yapmayı unutmayınız. Bu ülkedeki arkadaşınıza, kendinizi tanıtan ve günlük yaşantınızı anlatan bir mektup yazınız.

Sevgili arkadaşım:

Merhaba. Benim adım …………, 11 yaşındayım, sana Türkiye’den yazıyorum. Ben ilkokul dördüncü sınıfa gidiyorum. Okulumdaki öğretmenlerimi arkadaşlarımı çok seviyorum. Aramızda yaklaşık 11000 kilometre mesafe varmış. Eminim seninle yüz yüze tanışma şansımız olsa senide çok severim, seninle de çok iyi anlaşırız. Okulumda arkadaşlarımla çok iyi vakit geçiriyorum. Matematik dersinde biraz zorlanıyorum ama yine de seviyorum. Genelde derslerim iyi durumda, çalışkan bir öğrenci sayılırım. Okula giderken yolumuzun üstünde bir pastane var oradan yayılan kokular beni hemen içeriye çekiyor. Poğaçaları gerçekten çok lezzeti. Sizin Amerika’da bizim poğaçalara benzeyen donat varmış. Gerçi artık bizim buralarda da bulunuyor ama, sizin oradaki orijinal donatların tadını merak ediyorum. Bu arada benim annemin hamur işleri de oldukça lezzetli olur. Okuldan sonra arkadaşlarımla bisiklete binmeyi ve oyun oynamayı çok seviyorum. Bizim mahallede büyük bir park var genelde arkadaşlarımla orada buluşuyoruz. Onları tanısan eminim sende çok seversin. Belli mi olur bekli bir gün gelir hep beraber oyun oynarız.

Annem sadece hamur işlerinde değil yemek konusundan da oldukça başarılıdır. Yemekten sonra o günkü ödevlerimi yapıyorum ve yatıyorum. Burada olsan da İngilizce ödevlerimde yardımcı olsan ne güzel olurdu. Sizin orada  Los Angeles’ta Disneyland varmış, orayı gerçekten çok merak ediyorum. Umarım bir gün benimde görme fırsatım olur. Eğer oraya gidersen bana mektubunda orayı da yaz olur mu?

Sevgilerle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.