Merak ettiğiniz bir ülkeyi araştırınız.

4.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen 7.Ünite Küresel Bağlantılar, Keşfe Çıkalım sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Sınıfınızda çalışma grupları oluşturunuz. Merak ettiğiniz bir ülkeyi araştırınız. Arkadaşlarınıza tanıtınız. Aşağıdaki adımları izleyerek çalışmanızı tamamlayınız.

1.Ülkeyi belirleyiniz.

Amerika Birleşik Devletleri

2.Dünya üzerindeki yerini, başkentini, dilini belirtiniz.

Dünya üzerindeki yerini: Amerika kıtası (Kuzey Amerika’nın ortasında, Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu’nun arasında bulunmaktadır.)

Başkenti: Washington, DC

Dili: İngilizce

Yüzölçümü: 9,629,091 km2

Nüfusu: 324.365.730

3.Seçtiğiniz ülkedeki yaşam hakkında görsellerden yararlanarak bilgi veriniz. (Yemekleri, kıyafet, yaşadıkları evler vb. özel günler vs.)

Amerika Birleşik Devletleri, belirli bir coğrafi bölgede idari yetkiye sahip 50 eyaletten oluşan Birleşik Devletler federal hükûmeti tarafından yönetilen dünyanın en tanınmış ülkesidir. Kullanmakta odluğu para birimi olan dolar tüm dünyada geçerli bir para birimidir.

Amerika’da fast food  yemek kültürü çok yaygındır ve Mcdonalds ve Burger king markaları ile bu kültür tüm dünyaya yayılmıştır. “Donat” adı verilen kahvaltılık tatlı çörekleri ve “steak” adı verilen biftekleri en ünlü yemekleri arasındadır. Yemeğe başlamadan ve yatmadan önce dua etmek Amerikan kültürünün bir parçasıdır.

Amerikalıların geleneksel kıyafeti kovboy kıyafetidir. Ayrıca bu kıtanın yerlileri olan kızıldereli kıyafeti de Amerikan kültürünün bir parçasıdır. Çocuklar için yapılan gösterişli doğum günü partileri ve bu partilerde içi şeker dolu hayvan figürü olan “pinata” kırılarak çocukların eğlenmesi sağlanır.

Amerikan futbolu, beyzboll ve basketbol en önemli spor dallarıdır. NBA basketbol ligi tüm dünya tarafından takip edilir. Ayrıca gösteri güreşi olan Amerikan güreşi de çok ünlüdür.

Noel bayramı en önemli özel günleridir. Bu bayramda karşılıklı hediyeleşme geleneği vardır. Geleneksel evleri Tek katlı, bahçeli ve kapalı garajlıdır.

4.Görsel materyallerden yararlanarak sınıfınızda sunum yapınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir