Merceklerin günlük yaşamdaki kullanım alanları nelerdir? Örnek vererek merceğin hangi amaçla kullanıldığını açıklayınız.

  • Merceklerin günlük yaşamdaki kullanım alanları nelerdir? Örnek vererek merceğin hangi amaçla kullanıldığını açıklayınız.

1.Gözlük: Mercekler yaygın olarak göz kusurlarının düzeltilmesinde kullanılır.  Göz kusurlarının düzeltilmesi için kullanılan  gözlük ve kontak lensler mercekler kullanılarak yapılır.

2.Mikroskop: Bir mikroskop, mercekleri sayesinde gözle görülemeyecek kadar küçük olan hücreleri görünür büyüklüğe getirir. Günlük hayatta sağlık kuruluşların yoğun olarak kullanılmaktadır.

3.Kamera:Kameralarda ince kenarlı mercek olan objektif ileri geri hareket ettirilerek görüntü makine içindeki ekran üzerinde net görüntü elde edilir. Günlük hayatta fotoğraf makineleri ve evlerimizin güvenlik kameralarında kullanılmaktadır.4.Teleskop: Teleskoplar da  bulunan ince kenarlı mercekler sayesinde çok uzaktaki cisimleri yakınlaştırarak görmemizi sağlar. Gökyüzü gözlemlerinde kullanılır.

 5.Büyüteç: Küçük nesnelerin rahat görülmesi için kullanılır. Günlük hayatta sarraflar değerli taşların incelerken ve saat tamircileri, saatin içindeki küçük mekanizmaları tamir ederken kullanır.

6.Dürbün: Uzaktaki nesnelerin görüntülerini yakınlaştırarak daha rahat görmemezi sağlar. günlük hayata askerler gözlem amacıyla ve avcılar kuşları izlemek için kullanır.

 

 

“Merceklerin günlük yaşamdaki kullanım alanları nelerdir? Örnek vererek merceğin hangi amaçla kullanıldığını açıklayınız.” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.