Mersin’de Nerelere Gidilir, Ne Yenir?

Mersin’de Nerelere Gidilir, Ne yenir

Bu makalede Mersin’de gidilip görülmesi gereken yerler ve şehre özgü yemekler ele alınmıştır. Mersin’e gittiğimde nereleri gezmeliyim? Hangi yiyeceği meşhurdur? Gibi sorulara yanıt verilmesi amaçlanmıştır.

Nerelere gidilir?

Öncelikle Mersin’e nasıl gidileceğine değinelim. Mersin’e kara yolu, tren yolu, hava yolu ve deniz yolundan ulaşım mümkündür. Adana Şakirpaşa havaalanına sadece 1 saat mesafede bulunur. Ayrıca Tarsus’ta uluslar arası havaalanı inşaatı devam etmektedir ve kısa sürede açılması hedeflenmektedir. Böylece yurtdışından Mersin’e olan ulaşım daha da kolaylaşacaktır. Kentin otoyol bağlantılı yolları ve büyük bir limanı da bulunmaktadır.

Kentte Forum, Palm City, Marina gibi alışveriş merkezlerine gidip vakit geçirebilirsiniz. Sahil bandında Türkiye’nin en uzun parklarından Kültürpark’ta yürüyüş yapıp bu park üzerinde bulunan Deniz müzesi, 3 büyüklerin meydanları ve Mersin idman yurdu meydanını ziyaret edebilirsiniz. Son zamanlarda bu park üzerine bir ışık tüneli ve âşıklar meydanı da yapılmıştır. Yazın denize girmek isterseniz Mezitli’de Pompeipolis ve Soli plajları merkeze en yakın plajlardır. Piknik yapıp doğada yürüyüş yapmak isterseniz Ayvagediği ve Gözne gibi yaylalara çıkabilirsiniz. Merkezden yarım saatte gidiliyor. Belediye otobüsü ile ulaşım da mümkün. Bu yaylalar yazın oldukça kalabalık oluyor. Çünkü oldukça serin.  Kentin çarşısında bulunan, Uray caddesi, Cumhuriyet meydanı ve kültür merkezi, Silifke caddesi, Kuvay-ı Milliye caddesi ve Atatürk caddesi gibi kentle özdeşleşmiş yerlere de mutlaka gitmelisiniz. Kentin merkezinde 90’lı yılların başında yapılan 52 katlı gökdelen de oldukça ilgi çekicidir. Pozcu’da Kushimoto Sokağı da mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Kushimoto Mersin’in Japonya’daki kardeş şehridir.  Tömük, Ayaş, Kızkalesi, Susanoğlu gibi sayfiye yerleri yazın ziyaretçi akınına uğrar. Denize girmek için ideal beldelerdir. Bilhassa Adana ve Gaziantep’ten birçok kişi buralara gelmektedir. Birçok kişinin yazlığı bulunmaktadır.

Ne yenir? Ne içilir?

Mersin’e vardığınızda kentin merkezinde hemen hemen her köşe başında bulabileceğiniz tantuniyi mutlaka denemelisiniz. Et, biftek ve tavuk seçenekleri ile birlikte son yıllarda yoğurtlu tantuni de revaçtadır. Yanında ayran veya şalgam içebilirsiniz. Ayrıca ciğercileri ile de meşhur olan Mersin’de sipariş ettiğiniz ciğerin yanına gelen envai çeşit salata karşısında öncelikle gözünüz doyar. Bu salatalar da fiyata dâhil olup ekstra ücret alınmamaktadır. Adana’ya yakın bir şehir olması bu güzel şehirde kebabın da lezzetli yapılmasına neden olmaktadır. Sokakları kebap kokan şehirlerden birisi de Mersin’dir. Kente özgü sıkma ayran, havuçtan yapılan cezerye tatlısı, muhteviyatında çöven otu bulunan kerebiç tatlısı, adı atom olan meyveli içecek mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasındadır. Balık ekmek yemek isterseniz yat baseninde bulunan balık ekmek teknelerine gidebilirsiniz. Buralarda kabuklu deniz ürünleri de bulabilirsiniz. Sahil bandındaki caddelerde lüks balık restoranlarına da gidebilirsiniz. Kışın sucuk ekmek yemek isterseniz Mersin’in yaylaları sizleri bekliyor. Gözne, Ayvagediği, Kepirli gibi yerlere kışın karlı günlerde gidip sucuk ekmek yemek ayrı bir keyif verir. Pozcu’da Kushimoto sokağında bulunan kafeteryalara gidip arkadaşlarınızla vakit geçirebilirsiniz. Bu sokakta bir tane de pilavcı bulunur.

Mersin yemek kültürü olarak gayet güzel bir şehirdir. Bahar aylarında gelmek mevsimsel olarak isabetli bir tercih olur. Kışın genel olarak ılıktır. Yaz, oldukça sıcak geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.