Meslek seçiminizle ilgili düşüncelerinizi anlatan bir deneme yazınız.

7.sınıf Türkçe dersi için verilen Kim Olduğunuz Üzerine etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıya meslek seçiminizle ilgili düşüncelerinizi anlatan bir deneme yazınız.

Meslek seçimi ile ilgili deneme:

Zengin olsun, fakir olsun her ana babanın en büyük hayali çocuklarının okuyup güzel bir iş bulması şüphesiz. Tabi bir de onları baş göz etme muhabbeti var, oraya hiç girmek istemiyorum. Her halde tarihin hiçbir zamanında anne ve babalar çocuklarının okuması konusunda bu kadar baskıcı olmamıştır. Daha çocuklukta başlar meslek beğendirme çabaları. Benim oğlum, benim kızım diye başlayan malum cümleler ile size büyüyünce ne olmanızın istendiği beyninize kazınmaya çalışılır.  Tabi anlara da hak vermek lazım sonuçta bizi dünyaya getirmişler, büyütmüşler onların istedikleri şey olmayalım. Bu düşüncelerin hiç birinde art niyet yoktur. Küçüklükte misafirlik ve akraba ziyaretlerinin en önemli soruları; anneni mi çok seviyorsun, babanı mı? Bir sonraki aşama sen büyüyünce ne olacak bakalım?

Bu düşüncelerin hepsi küçükken çok mantıklı gelmese de aslında bizleri geleceğe, hayatta karşılaşacağımız zorlu sınavlara hazırlayan aşamalardır. Bir insan daha küçükken niye bir meslek seçmesi gerekir ki? Bu sorunun cevabını yavaş yavaş anlamaya başlıyorum. Küçükken bu soruya verdiğimiz cevaplar, izlediğimiz filmlerden veya ailemizin bize empoze ettiği meslekler olurken, hayatımıza sınavların girmesi ile bu mesleklere nasıl sahip olabileceğimizin farkına varıyoruz. Kendimize hedef olarak bir meslek seçtiğimizde ona ulaşmak için artık neler yapmamız gerektiği, bu zorlu hayat ve sınav temposunda nasıl bir yöntem izlememiz gerektiğinin tahlilini yapabiliyoruz. Hedefi olmayan bir kişi başarıya ulaşabilir mi bu sorunun cevabını gerçekten merak ediyorum. Kendinin bir amacı olmayan birey sanırım düzenli olarak çalışmaz ve bunun sonucu olarak ta başarılı olamaz diye düşünüyorum.

Sonunda bende kendime bir hedef çizdim. Aslında iki desem daha doğru olacak. Bir mesleği yaparken beni en çok neyin mutlu edeceğini çok düşündüm. Büyüklerimizin ilk aklına bu meslekten kazanacağımız para oluyor. Aslında aksızda değiller. Ama mutlaka o mesleği severek yapmak gerek. Bir diğer mutluluk kayağı mesleğinizi yaparken topluma ve insanlığa sağladığımız fayda ve katkı olsa gerek. Bunları bir araya getirince aklıma birkaç meslek geliyor. Çok klasik olacak ama bende ileride doktor olmak istiyorum. Anne ve babalarımız hep derler çocuğum büyüsünde bana baksın, doktor olsun. Ülkemizde yaptığı işin karşılığı hak ettiği ücreti alan mesleklerin başında doktorlar geliyor. düşününce gerçektende hem maddi anlamda hem de insanlığa ve topluma katkı sağlama anlamında doktorluk çok güzel bir meslek. Tabi bunun için gerçekten çok sıkı çalışmak gerekiyor. Demiştim ya sınavların ne demek olduğunu öğrendim artık. Ve doktor olmak için ne kadar çok puan almam gerektiğini de.

Bu konuda kendime güveniyorum. Tabi hayatta her şey insanın istediği doğrultuda gelişmeyebiliyor. Demiştim ya iki hedef belirledim diye. Eğer eğitim hayatında istediğim şekilde başarı sağlayamazsam düşündüğüm alternatif bu ikinci hedefim, oda öğretmen olmak. Maddi olarak doktorluk ile kıyaslanamasa da tattırdığı güzellikler ve gelecek nesilleri yetiştirme duygusu eminim her insan için en büyük hazlardan olsa gerek.

Umarım eğitim hayatında gerçekten başarılı olur ve doktorluk yapabilirim. Bunun için elinden gelenin en iyisini yapacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.