Metinde geçen, birbirinize söylediğiniz ya da büyüklerinizden duyduğunuz atasözlerinden en az birini kullanarak bir anı yazın.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen Atasözü Sevgisi etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Metinde geçen, birbirinize söylediğiniz ya da büyüklerinizden duyduğunuz atasözlerinden en az birini kullanarak bir anı yazın.

 Yaz tatilinde köye gitmeyi, dedemleri ziyaret etmeyi çok seviyorum. Onlarla zaman geçirmek ve biraz şımartılmak hoşuma gidiyor. Dedemi özlediğimde telefonla konuşuyoruz. Bize gelmesi için baya ısrar etmem gerekiyor. Dedemlerin köylerindeki evlerinde doğal gaz yok. O yüzden ısınmak için odun ve kömür kullanıyorlar. Bu nedenle babam her kış dedemleri kışı bizde geçirmeleri için uğraşıyor. Sonunda gönüllerini yapıp dedemleri ikna ettik. Sonunda bize geldiler ve soba yakma derdinden kurtuldular. Birinci haftanın sonunda dedem ben köyüm köyümü özledim demeye başladı. Babam anca bir hafta daha kalmaya ikna edebildi. Dedem giderken şunu söylemişti: “Bülbülü altın kafese koymuşlar, yine de vatanım demiş” deyip, hadi kalın sağlıcakla dedi.

  • “Belirlediğiniz atasözü ile kompozisyon yazınız” sorusu için “Arkadaşını söyle, kim olduğunu söyleyeyim”, ” Körle yatan şaşı kalkar” atasözüyle ilgili kompozisyon aşağıdaki şekilde yazılabilir.
ARKADAŞINI SÖYLE, KİM OLDUĞUNU SÖYLEYEYİM

Bizleri dünyaya getiren, bin bir emekle büyüten ve hayata hazırlayan ailemiz en değerli varlığımızdır.  Günümüzün büyük bir bölünü ailemizle geçirir, kalan zamanları da kendi seçtiğimiz arkadaşlarımızla geçiririz. Bizlerin her zaman iyiliğini isteyen, bizim daha iyi bir hayat sürmemiz için elinden geleni yapmaya çalışan ailemizi seçemeyiz. Ama günümüzün önemli bir zamanını geçirdiğimiz arkadaşlarımızı seçmek, kimlerle arkadaşlık kuracağımızı belirlemek bizim elimizdedir.

Ailemizin bizim karakter gelişimimizde önemli bir yere sahiptir. Özellikle küçük yaşlardaki bize karşı gösterdikleri tavır ve tutumlar, bizim davranışlarımızı şekillendirmektedir. Aynı şekilde günümüzün büyük bir bölümünü paylaştığımız, apartmanda, sokakta, okulda yani yaşamımızda edindiğimiz arkadaşlarımızda bizim davranış ve karakter gelişimizi etkilemektedir. Güzel bir atasözü vardır “Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.” İyi arkadaşlar seçmek, bizim davranışlarımızın iyi olmasına sağlayacak, kötü arkadaş seçmek ise bizi olumsuz şekilde etkileyecektir. Zaman geçirdiğimiz kişileri seçerken dikkat etmek, bizler üzerinde belki de biz fark etmeden oluşturacakları etkiyi düşünmek son derece önemlidir. Kurduğumuz arkadaşlıklar sonrası kendimizdeki olumsuz değişimi fark etmemiz her zaman mümkün olmayabilir. Zaten bu değişim kendini bir anda göstermediği için, yavaş yavaş yaşandığı için fark edilemez. Fark edildiğinde de çok geç olabilir.

Günümüzün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz, birçok şeyi paylaştığımız arkadaşlarımızı seçimimiz bu nedenle çok önemlidir. Bizim tavır ve davranışlarımızı olumsuz etkileyen kişilerle arkadaşlık yapmamız, bizim de zamanla onlar gibi olan kişiler olacağımız anlamına gelir.  Bunun için arkadaş seçimimizin, aslında kendimizin gelecekteki karakterinin seçimi olduğu düşüncesiyle arkadaş seçmeli, kötü huylu kişilerle arkadaşlık etmemeliyiz.

“Metinde geçen, birbirinize söylediğiniz ya da büyüklerinizden duyduğunuz atasözlerinden en az birini kullanarak bir anı yazın.” için 3 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.