Metni yeniden yazmak için şu soruyu cevaplayın: “Ortanca Gelin, kaynanasının öğüdü­nü tutarak Duru Nene‘nin yanına gitseydi olaylar nasıl gelişirdi?”

5.sınıf Türkçe dersi için verilen Ben Bir Küçük Kilimim etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Metni yeniden yazmak için şu soruyu cevaplayın: “Ortanca Gelin, kaynanasının öğüdü­nü tutarak Duru Nene ‘nin   yanına gitseydi olaylar nasıl gelişirdi?” Soruya vereceğiniz ce­vabı dikkate alarak Ben Bir Küçük Kilimim metninde ne tür değişiklikler olabileceğini düşü­nerek metni yeniden yazın.

AL NAKIŞLI KİLİM

Ben, Denizli’nin Çal ilçesine bağlı Civelek köyünde dokunmuş küçük bir kilimim. Boyum yüz altmış, enim yüz on santimetredir. Yiğit adı ile, kilim de ne boyda olursa olsun boyası ve nakışı ile anılır. Beni köyde Çatılmışların ortanca gelini dokudu. Dokurken en sevdiği renk olan al rengini kullandığı için “Al nakış Kilim” dir benim adım. Tezgahta tam kırk beş gün durdum. Benim örgümde tam sekiz çeşit boya, on bir çeşit nakış var. İhtiyar kaynanası ortanca gelini yünleri boyatması için dağ köylerinde nam salmış Duru Kadın’a gönderdi. Duru Kadın uzun emek ve deneyimler sonucu elde ettiği sekiz renk boya ile yünleri boyadı.  Duru Kadın’ın boyadığı yünün boyası dünya durdukça dururdu. Güneş mi vurmuş solmak şöyle dursun, boyam daha da kuvvetlendi.  Derede tokaçlanmak mı kilimin canına minnet. Suya sabuna değince solmak laf mı, bir kat daha dirileşir.

Benden önce dokunan kilimler, kökboyası ile boyanmış olanlar üç yüz sene dayandılar. Ben al nakışlı kilimim. Üç yıldan beri rengarenk boylarım ve nakışlarımla görenleri kendime hayran bırakıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.