Mevlana’nın öğütlerinden birini seçiniz ve bilgilendirici bir metin yazınız.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen ADSIZ ÇEŞME (Dinleme/İzleme Metni) etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Mevlana’nın öğütlerinden birini seçiniz. Seçtiğiniz öğütle ilgili aşağıdaki yazı taslağını doldurarak bilgilendirici bir metin yazınız.

“Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.” İle ilgili bilgilendirici yazı:

YAZI TASLAĞIM

Yazımın konusu: İnsanların kusurları konusundaki tutumumuz ne olmalıdır?

Yazımın ana fikri: İnsanların kusurlarını araştırmak yerine onları örtmeye çalışmak toplumu ve toplumsal ilişkilerimizi daha sağlıklı kılar.

Giriş bölümü: Kusur kavramının açıklanması.

Gelişme bölümü: kusurların insanın doğasının bir parçası olduğu, kusurları araştırmak yerine kusurları örtmenin toplumsal yaşamı daha huzurlu kılacağı

Sonuç bölümü: İnsanın kendi kusurlarının da olduğunu düşünerek, başkalarının kusurlarını araştırmak yerine onları örtmek için çaba göstermesi gerektiği.KUSURA BAKMA!

Herkesin bildiği güzel bir söz vardır “hatasız kul olmaz” diye. İnsanoğlu yaratılışı gereği tarih boyunca toplum olarak yaşamış, sürekli olarak diğer insanlarla iletişim ve etkileşim içinde yaşamıştır. Kurduğu ilişkilerde bazen bencil davranmış, bazen yapması gerektiği işini savsaklamış, bilerek veya bilmeyerek yaptığı fiillerden oluşan kusurları onunla beraber yaşaya gelmiştir. Sözlük anlamı olarak eksilik, noksanlık anlamına gelen kusur, günlük hayatımızda bizlerin karşımızdaki kişilerle kurduğu ilişkileri etkileyebilecek önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Her insanın kendine has bir takım özellikleri vardır. Bu da o kişi özel yapan, onu diğer kişilerden ayıran özelliklerdir. Bu özelliklerden bazıları iyi yönde olurken bazıları da kötü yönde olabilir.  Kötü yöndeki bu özellikler insanların kusurlarını oluşturmaktadır. Bir insanın bir kusurunu gördüğümüzde, onu bir problem olarak görmek yerine, o kusurun giderilme için bizimde çaba göstermemiz, o kusuru örtmeye çalışmamız bizleri çok daha sağlıklı bir toplum yapacaktır. Mevlana’nın “Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.” öğütü kulağımıza küpe olması gereken bir nasihattir. Başkalarının kusurlarını araştırmak, kusurlarını ortaya çıkararak karşımızdaki kişileri küçük düşürerek onları zor durumda bırakmak yerine o kusuru, gecenin karanlığının detayları örtmesi gibi bizde örtebilsek toplumsal yaşamımız çok daha huzurlu olur. Tabi bunu yaparken o kusurlar ile bir ömür boyu yaşanması gerektiği de anlaşılmamalıdır. Kusurların giderilmesi için üslubu ile kibarca uyarılarda bulunmak ve kusurların düzelmesi için bizlerin de elimizden geleni yapması gerekmektedir. Böylece içimizde insanlara yardımcı olmanın huzur ve mutluluğunu yaşarız. Aksi halde herkes birbirinin kusurunu araştıracak ve bu kusurların oluşturduğu eksiklik ve huzursuzluklar toplumsal yaşamı olumsuz etkileyecektir.

Bireyler olarak hepimizin hata ve kusurları olabilir. Önemli olan bunların toplumsal ilişkileri etkilememesi için bu kusurların düzelmesi için çalışmak ve başkalarının kusurlarını araştırmak yerine onları örtmek için çaba göstermektir.

“Mevlana’nın öğütlerinden birini seçiniz ve bilgilendirici bir metin yazınız.” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.