Mideniz mektup yazabilseydi size neler söylerdi?

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 7. Tema Sağlık Spor, Sağlıklı Yaşıyorum etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

Mideniz mektup yazabilseydi size neler söylerdi?

Sevgili Sahibim,

Yemek yemenin gerçekten çok güzel bir şey olduğunu biliyorum. Fakat yediğin yemeklerin sana faydalı olabilmesi için bunların sağlıklı gıdalar olması gerekiyor. Yediğin gıdaların vücudun ihtiyacı olan şeyler olması senin sağlığın için çok önemli. Sağlıklı bir yaşam sürmek için yeterli ve dengeli beslemen gerekiyor.

Bazen çok sevdiğin yemek olunca tıka basa yiyorsun ama ben bu kadar fazla yiyeceği öğütmekte çok zorlanıyorum. Bir de yemek sırasında ve sonrasında su içince bu gıdaları sindirmek benim için oldukça zorlaşıyor. Bunun için lütfen yemeklerden bir süre sonra su içebilir misiniz? Gün içinde tükettiğin abur cubur ve sağlıksız gıdaları benim için zor olsa da sindirebiliyorum. Fakat bunların vücuduna hiçbir faydası yok. Aksine benim çalışmamı ve senin sağlığını kötü etkiliyorlar.

Sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenmeli, et ve ürünleri ile sebze, bakliyat ve tahıl ürünlerini dengeli bir şekilde tüketmen benim ve en önemlisi senin sağlıklı bir yaşam sürmen için şart.

Seni çok seven

Miden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.