Mikroskobik canlıların insanlara sağladığı yararları yazınız.

5.sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Dersi 2. Ünite CANLILAR DÜNYASI 1. Bölüm Mikroskobik Canlılar sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Mikroskobik canlıların insanlara sağladığı yararları yazınız. (sayfa 59)

Mikroskop altında gözlemlenebilen canlıların bir kısmı insanlara faydalıdır. Doğada oluşan atıkların çürüyüp toprağa karışmasını sağlarlar. Bu canlılar doğal yoldan temizlik yaparlar. Penisilin denilen antibiyotik ilaçlar küf mantarları tarafından yapılırlar. Maya mantarları hamurun mayalanması, yoğurdun, peynirin mayalanmasını ve sirke oluşumunu sağlarlar.

  • Mikroskobik canlılar insanlara nasıl zarar verir? (sayfa 59)

Mikroskobik canlılardan olan parazit mantarlar kaşıntıya sebep olurlar. Ayrıca ağızda pamukçuk ve saç kıran hastalıklarına da sebep olurlar. Mikroskobik canlılardan bakteri ve virüsler vücudumuza yerleşerek farklı rahatsızlıklara sebep olurlar. Verem, tifo, kızamık, kolera, tetanos sebep oldukları hastalıklardır.

  • Sütten yoğurt yapmak için süt kaynatılır. Belirli bir sıcaklığa soğutulduktan sonra içine biraz yoğurt ilave edilir. Birkaç saat bekletildikten sonra süt yoğurda dönüşür. Kaynar süte hemen yoğurt karıştırılsa yoğurt mayalanır mıydı? Neden? (sayfa59)

Maya mantarları gözle görülemeyecek kadar küçük canlılardır. Hamurun mayalanması, sirke oluşumu, sütten peynir ve yoğurt yapımında görev yapar. Bu küçük canlıların yaşayabilmeleri yani mayalanmanın olabilmesi için belli bir sıcaklık aralığı olmalı. Çok düşük ve çok yüksek sıcaklıklarda yaşayamazlar yani mayalanma gerçekleşmez. Eğer kaynar süte hemen yoğurt koyarsak maya mantarları çoğalamazlar dolayısıyla mayalanma olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.