Millî Mücadele yıllarında yaşamış olsaydınız vatanımızın düşman işgalinden kurtulması için neler yapardınız?

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 2. TEMA MİLLÎ MÜCADELE VE ATATÜRK Dumlupınar Savaşı Bir Sonraki Derse Hazırlık sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • “Millî Mücadele yıllarında yaşamış olsaydınız vatanımızın düşman işgalinden kurtulması için neler yapardınız?” konulu bir konuşma hazırlayınız.

Kurtuluş savaşı yıllarında yaşamış olsaydım; düşmanın vatan topraklarından atılması için kurulan dernek ve cemiyetlere gider, neler yapabileceğimi sorardım. Yaşım çok küçük olduğu için belki cepheye ve savaşmaya gidemezdim ama askerlerimize yardım etmek için elimden geleni yapardım. Yakını cephede olan ailelerin eşleri ve evlatları ile rahat bir şekilde haberleşe bilmesi için bir mektup-posta ağı kurmaya çalışırdım. Ailelerin yazdıkları mektupları toplar onları en yakın askeri birliğe teslim ederdim. Gelen cevap mektuplarını da ailelere ulaştırırdım. Böylece askerimizin aileleri ile daha rahat haberleşmeleri sağlamaya çalışırdım. Askerlerin yiyecek, giysi ve diğer ihtiyaçlarının toplanması için gönüllü olarak çalışırdım.

“Millî Mücadele yıllarında yaşamış olsaydınız vatanımızın düşman işgalinden kurtulması için neler yapardınız?” için 6 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.