Milli Mücadelede başarı sağlanmasına o dönemde yayınlanan gazetelerin ne gibi katkıları olmuştur?

7.sınıf Sosyal Bilgiler MEB dersi için verilen Kamuoyu ve Basın sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Milli Mücadelede başarı sağlanmasına o dönemde yayınlanan gazetelerin ne gibi katkıları olmuştur? Milli Mücadeleyi destekleyen gazeteler hangileridir?

Milli Mücadelede başarı sağlanmasında başta İrade-i Milliye, Hâkimiyet-i Milliye ve Anadolu Ajansı’nın yaptığı yayınlar Türk kamuoyunun, bağımsızlık mücadelesi düşüncesi etrafında toplanmasında önemli rol oynamıştır. Gazeteler, milli irade esaslarının halka benimsetilmesinde ve milletin bağımsızlık isteyen sesinin dünyaya duyurulmasına büyük gayret göstermişlerdir. Yapılan yayınlar ile milli mücadele davası, yurda ve dünyaya duyurulmuş, savaşın gidişatı ile ilgili düzenli bilgi verilerek halkın morali yüksek tutulmuştur. Kuva-yı Milliye’nin ne olduğu, ne yapmak istediği hakkında bilgiler verilerek halkın bu düşünce etrafında birleşmesi sağlanmış, Mustafa Kemal ve Kuva-yı Milliye’nin önde gelen liderleri ile röportajlar yapılarak halkı heyecanı canı tutularak, Kurtuluş savaşına olan destek arttırılmıştır. Düşman işgaline karşı halkın örgütlenmesi için haberler yapılmış, İzmir’in işgalini protesto etmek için düzenlenen miting haberleri gibi yayınlarla, düşman işgaline karşı çıkılması gerektiği anlatılmıştır.

Yaptığı yayınlarla Milli Mücadelede başarı sağlanmasına katkı sağlayan Ulusal Bağımsızlık Savaşını destekleyen gazeteler arasında, İrade-i Milliye (Sivas), Hâkimiyet-i Milliye (Ankara), İstikbal (Trabzon), İzmir’e Doğru, Doğru Söz (Balıkesir), Amâl-ı Milliye (Maraş), Yeni Adana, Babalık, Öğüt (Konya), Albayrak (Erzurum), Emel (Amasya), Ahali (Edirne), Işık (Giresun), Ahali (Samsun), Anadolu (Antalya), Satvet-i Milliye (Elazığ), Türkoğlu, Dertli (Bolu), Yeşil Yuva (Artvin), Açıksöz (Kastamonu), Küçük Mecmua (Diyarbakır) gazeteleri sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.