Mimar Sinan mektubu niçin yazmıştır?

5.sınıf Türkçe dersi için verilen Sanki Caminin Bakım Kılavuzu (Dinleme/İzleme Metni) etkinlik  sorularından birisi. Soru şu şekilde:

1.Mimar Sinan mektubu niçin yazmıştır?

– Mimar Sinan, kemerdeki aşınan kilit taşının nasıl değiştirileceğini anlatmak için bir mektup yazmış ve bir şişenin içine koyarak camideki bir oyuğa saklamıştır.

2.Mimar Sinan Şehzadebaşı Camisi için “Çıraklık eserim” diyor. Bunun sebebi nedir?

– Şehzadebaşı Camisi’nin yapımı, Mimar Sinan’ın 50 yıla yakın bir süre mimarbaşılığı sürecinin başlarına denk gediği için bu esere “Çıraklık eserim” diyor.

3.Camiyi restore etmek için bir araya gelen mimarlar restore konusunda niçin karar verememiş olabilirler?

– Mimarlar, Camii’nin zedelenen kemerlerindeki kilit taşını nasıl değiştireceklerini bilmedikleri için restorasyonda izlenecek yöntem konusunda kararsız kalmışlardır. Çünkü kilit taşı yerinden alınırsa tüm kemer çökebilir.4.Mimar Sinan’ın geleceğe mektup bırakmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

– Bu durum Mimar Sinan’ın ne kadar ileri görüşlü olduğunu, yaptığı eserlerin sadece bugününü değil geleceğini de düşünerek hareket ettiğini gösterdiği için onun ne kadar büyük bir usta olduğunu gösteriyor.

5.Mimar Sinan’ın yerinde siz olsaydınız caminin restorasyonunu sağlamak için başka nasıl bir yol izlerdiniz?

– Ben olsam caminin duvarına kitabe şeklinde bir metin yazdırır ve cami ile ilgili önemli bilgileri buraya yazardım. Böylece gerektiğinde bu kitabe okunarak insanlar rahatlıkla bilgiye ulaşabilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.