Montesquieu, Voltaire, Rousseau’ya ait sözlerin sizde uyandırdığı düşünceleri yazınız.

7.sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Dersi 2. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Aşağıda Montesquieu, Voltaire, Rousseau’ya ait sözler bulunmaktadır. Bu sözlerin sizde uyandırdığı düşünceleri ilgili alanlara yazınız.

“Bir tek kişiye yapılan haksızlık, bütün topluluğa yönelmiş bir tehdittir.”

– Bir kişiye karşı yapılan haksızlık ve hukuksuzluk karşısında tepki verilmemesi bunların çoğalmasına neden olur. Haksızlığın sonucu kişiler biz ceza almıyorsa güçlüler tarafından bu haksızlıkların toplumun geneline uygulandığında da bir cezası olmayacağı düşüncesi doğuracağı için haksızlıklar ve hukuksuzluklar her geçen gün çoğalır. Hukukun olmadığı yerde karmaşa ve kavgalar başlar.

 

“Vatanımız bütün asil ruhlar için en mukaddes yerdir.”

– Ülkesine değer veren, toprağına sahip çıkan herkes için vatan kutsal bir topraktır. Toprağına sahip çıkan insanların her biri asil bir ruh taşır, özgürlük ve bağımsızlığına düşkün olur. Bunun içinde vatanına ve milletine her şart altında sahip çıkar.

 

“Bir ülke ne özgürlük olmaksızın ne de erdem olmaksızın iyi bir biçimde var olamaz.”

– Özgürlüğün ve bağımsızlığın olmadığı bir ülke hiçbir zaman kendi ayaları üzerinde duramaz, kendi kararlarını kendi alamaz ve gelişemez. Aynı şeklide bir ülkede yaşayan toplumun sahip olduğu güzel erdemler ve ahlaki değerler olmaz ise o toplumda huzur, barış ve dayanışma olmaz. Vatan, millet ve devlet bilinci gelişemez. Ancak erdemli ve ahlaklı insanlardan oluşan toplumlar özgürlüklerine sahip çıkarak vatanlarını ve kendilerini koruyabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.