Mustafa Kemal hangi cephelerde görev alarak hangi başarıları kazanmıştır?

7.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen I. Dünya Savaşı sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Mustafa Kemal hangi cephelerde görev alarak hangi başarıları kazanmıştır? Mustafa Kemal, I. Dünya Savaşı’nda hangi cephelerde görev aldı ve hangi başarıları kazandı? Mustafa Kemal hangi cephelerde savaşmıştır?

I. Dünya Savaşında Mustafa Kemal sırasıyla Çanakkale cephesi, Kafkas cephesi ile Suriye ve Filistin Cephesinde görev yapmıştır.

Çanakkale Cephesinde 19. Tümen komutanı olarak itilaf devletlerine karşı savaşmış, sekiz aylık savaş sonunda düşman kuvvetleri çekilmek zorunda kalmıştır. Bu başarısı sonrası Mustafa Kemal, Albay rütbesine yükselmiştir.

Kafkas cephesinde Enver Paşa, Ruslar karşısında soğuk hava ve salgın hastalık sebebi ile başarısız olmuş, Erzincan, Van, Trabzon, Bitlis ve Muş işgal edilmiştir. Cephede görevlendirilen Mustafa Kemal, komutasındaki kolordu ile Bitlis ve Muş’u Ruslardan geri almışlardır.

Suriye ve Filistin Cephesinde yaşanan toprak kayıpları sonrası cepheye 7. Ordu komutanı olarak görevlendirilen Mustafa Kemal, İngiliz kuvvetlerinin saldırılarını Halep’in kuzeyinde durdurmuştur.

  • Yukarıdaki metinde Mustafa Kemal’in hangi kişilik özellikleri ön plana çıkmıştır?

Çanakkale savaşından bir bölümün anlatıldığı metinde Mustafa Kemal’in kararlılık, kendine ve askerlerine güvenen bir komutan olması özelliği ön plana çıkarılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.