Nasrettin Hoca fıkrasını sağlığın önemini vurgulayacak şekilde tamamlayınız.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 6. TEMA SAĞLIK VE SPOR Karagöz Kibarlık Öğreniyor etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Aşağıda giriş kısmı verilen Nasrettin Hoca fıkrasını sağlığın önemini vurgulayacak şekilde tamamlayınız.

Nasrettin Hoca bir sabah kalkmış bakmış ki her yer bembeyaz. Daha önce hiç kar görmeyen Nasrettin Hoca, karı pamuk sanmış. Heyecanla hanımını uyandırmış. Kalk da yorganı yastığı getir, her yer pamukla kaplanmış; yastığı, yorganı dolduralım, demiş. Nasrettin Hoca’nın hanımı da Hoca gibi karın ne olduğunu bilmiyormuş.

Bedava pamuk bulmanın sevinci ile bir yastık daha, bir yorgan daha derken akşam olmuş. Hoca, yorgan ve yastıkları taşımak için yerden kalktığında bir bakmış üstü başı sırılsıklammış. Bedava pamuğun sevinci ile üşüdüğünü de hiç hissetmemiş. Gece olunca Hoca’yı bir titreme almış, derken öksürük başlamış. Sabah olunca karşısında boş yorgan ve yastık kılıflarını gören Hoca, bu beyaz şeyin pamuk olmadığını anlamış. Bir işi yaparken kârını, zararını değil de sağlığını düşünmesi gerektiğini öğrenmiş. Nasrettin Hoca, “kâr edelim derken ettik hepten ettik zarar” demiş. Bunu duyan hanımı; bu beyaz şeyin adını kâr koymuş. Gel zaman git zaman “kâr”ın şapkası da düşmüş alsana bir zarar daha, bizim bilgimiz “kar” halini almış 🙂

“Nasrettin Hoca fıkrasını sağlığın önemini vurgulayacak şekilde tamamlayınız.” için 3 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.