Nasrettin Hoca hakkında bildiklerinizi aşağıdaki noktalı yerlere yazınız.

4.sınıf Türkçe dersi için verilen 7. Tema Değerlerimiz Temaya Hazırlık Çalışmaları sorularından birisi. Soru şu şekilde;

  • Nasrettin Hoca hakkında bildiklerinizi aşağıdaki noktalı yerlere yazınız. Nasrettin Hoca Kimdir?

Nasreddin Hoca, hazır cevaplılığı ve mizah anlayışı ile tanınan bir Türk bilgesidir. Daha çok kendisine atfedilen fıkra ve hikayeler ile tanınmıştır. Fıkraları birçok dünya diline tercüme edilerek yayımlanmıştır.

Nasreddin Hoca, fıkralarda ermiş, bilgin, hazırcevap, deli dolu ve birçok farklı kişilik özelliği yansıtan bir kişilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Geçmiş yazılı eserlere doğru gidildikçe fıkralarının sayısının azalması bir takım anonim fıkraların zamanla Nasreddin Hoca adına bağlanmış olabileceği ihtimalini güçlendirmektir.

Nasreddin Hoca, Eskişehir ili Sivrihisar ilçesi Hortu köyünde dünyaya gelmiş ve Anadolu Selçuklu Devleti zamanında yaşamıştır. Sivrihisar Müftüsü Hasan Efendi’nin Mecmûâ-i Maârif adlı eserinde yer alan eski sicilden aktarılmış bilgilere göre 1208 yılında Abdullah ve Sıdıka çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Nasreddin Hoca, temel eğitimini köy imamı olan babasından alarak medrese öğrenimi için Sivrihisar’da bulunmuş, babasının ölümü üzerine Hortu’ya dönerek ondan kalan köy imamlığı görevini üstlenmiştir.

Mecmûâ-i Maârif’e göre 1237 ya da 1238 yılında ardında köy imamlığı yapması için Mehmed adında birisini bırakarak tasavvufi düşüncenin merkezlerinden biri olan Akşehir’e göç eden Nasreddin Hoca, adının geçtiği en eski belge olan Saltuknâme’ye göre Mahmûd-ı Hayrânî’nin dervişi ve Sarı Saltuk’un pirdaşı olmuş, Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî ile dostluk kurmuştur. Nasreddin Hoca, aldığı eğitimle beraber Akşehir’de mülki görevler edinerek kadılık ya da kadı naipliği yapmıştır. 1284 yılında hayatının büyük bölümünü geçirdiği Akşehir’de ölmüştür.

“Nasrettin Hoca hakkında bildiklerinizi aşağıdaki noktalı yerlere yazınız.” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.