Neden Dua Etmeliyiz?

Peygamberimizin tarifi üzere “Dua mü’minin silahıdır.” Silahsız asker nasıl savunmasız kalırsa, duasız insanlar da şeytana karşı öyle savunmasız kalır. Bu yazımızda “Niçin dua ederiz?” sorusunu maddeler halinde cevaplayalım:

● İnsanoğlu çoğu zaman varlık sebebini ve ne kadar aciz olduğunu unutur, şımarır ve de kibirlenir. Bu sebeple Rabbimiz kullarını bildiğinden; bazen imtihanlarla, dünyaya ona kulluk için geldiğimizi ve aslında ne kadar aciz olduğumuzu hatırlatır. Hatırladığımızda da başımızdaki musibetin gitmesi için Rabbimize dua ederiz.

● Bazen bir şeyi çok ister ama ona sahip olma imkânımız olmadığını düşünürüz. Böyle durumlarda da Rabbimize dua ederek o şeyi ondan isteriz. Ancak bazı duaların karşılığı dünyada değil ahirette verilir. Bu, ahirete inananlar için bir kayıp değil; hakikî geleceğe bir yatırımdır.

● Bazen de aklımıza türlü vesveseler gelir ve korkarız. Savaş, kavga, afet gibi durumlarda ise daha büyük korkular yaşarız. Bu durumda da yapmamız gereken, Allah’a dua ederek o korkuyu ve tehlikeyi bizden almasını istemektir.

● Bazı kişiler de vardır ki, ahlâklarının bozulmasından; hidayetteyken sapıtmaktan korkarak sürekli güzel dualarda bulunurlar. Bu kimselerin duaları ise en güzel olanıdır.
     Sonuç olarak beden için gıda ne kadar ihtiyaçsa; ruh için de dua o kadar ihtiyaçtır. Her mü’minin günahkar da olsa, sığınması gereken bir limandır. Zaten bela, sıkıntı, hastalık gelmişse kişiyi Rabbine yöneltmek için gelmiştir. O yüzden dua için kendini layık görmemek diye bir düşünce yanlıştır. Her daim Allah’a yalvarmayı bırakmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.