Nesli tükenen hayvanlar hakkında neler biliyorsunuz?

4.sınıf Türkçe dersi için verilen 5. TEMA DOĞA VE EVREN Kaybolan Cennet Hazırlık Çalışmaları sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Nesli tükenen hayvanlar hakkında neler biliyorsunuz?

Nesli tükenen hayvanlar denilince aklımıza ilk olarak dinozorlar geliyor. Geçmişte yaşadığı bilimsel bulgular ve fosil örnekleri ile tespit edilen fakat nesli tükendiği için günümüzde olmayan hayvanlar vardır. Çeşitli tabiat olayları, çevre ve insan faktörü gibi nedenler ile yeni ortama uyum sağlamayan bazı canlı türlerinin nesli tükenmiştir. Bazı canlıların da nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.  Örneğin ülkemizde Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde koruma altına alınan Kelaynak kuşları bunlardan biridir. Yapılan çalışmalar ile bu canlı türünün yaşam koşulları iyileştirilmeye çalışılmaktadır.

Nesli tükenen hayvanlar şunlardır: Dinozor, Hazar Kaplanı, Auroch(Yaban Öküzü-Avrupa Bizonu), Dodo Kuşu, Tüylü Mamut, Tazmanya Kaplanı, Küba Macav Papağanı, Tüylü Gergedan

Nesli tükenmekte olan hayvanlar şunlardır: Kelaynak Kuşu, Pandalar, Vaşaklar, Kafkas Bizonu, Pers Kaplanı, Hubara Kuşu

Ülkemizde nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Kelaynak kuşları ile ilglili detaylı bilgi içeren yazıya aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.odevde.com/soyu-tukenmekte-olan-kus-turleri-ile-ilgili-bir-haber-yazisi-yaziniz/

Ülkemizde nesli tükenen ve tükenme tehlikesi yaşayan hayvanların adlarına aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşılabilir.

https://www.odevde.com/ulkemizde-nesli-tukenen-hayvanlar/

“Nesli tükenen hayvanlar hakkında neler biliyorsunuz?” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.