Nevruz ve Hıdırellez hakkında bilgi veriniz.

  • Nevruz ve Hıdırellez hakkında bilgi veriniz.

HIDIRELLEZ

Hıdırellez kış mevsiminin bitip yaz mevsiminin başladığı anlamını taşır. Hızır ve İlyasın yeryüzünde buluştukları gün kabul edilir.biri karada, diğeri denizde darda kalanlara yardım ettiklerine inanılan Hızır ve İlyâs peygamberlerin yılda bir defa bir araya geldikleri gün olarak kabul edilir.

Hıdırellezde: Şifa ve sağlık istenir, Bereket ve bolluk istenir, Mal mülk, mevki istenir, Kısmet istenir.

Örneğin  hıdrellez günü kır çiçeklerinin kaynatılarak suyundan içilmesinin hastalıklara şifa vereceği, hıdrellez gecesi bütün sulara nur yağacağından o gece suya girmenin her türlü hastalığa karşı bağışıklık sağlayacağı inancı vardır. Genellikle hıdrellez gecesi Hızır’ın yeryüzünde dolaştığı ve dokunduğu şeylere bereket getirdiği inancı çok yaygın olduğundan o gece evlerdeki yiyecek ve içeceklerin ağzının açık bırakılması, dileklerin bir kâğıda yazılarak gül ağaçlarının dibine konulması  yapılan uygulamalara örnek verilebilir.

NEVRUZ:Baharın gelişini temsil eder. 21 Martta kutlanır. Osmanlı ve Selçuklularda  milli bayram olarak kutlanır, ziyafetler verilirdi. Osmanlıda mesir macunu şenlikleri olarak da kutlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.