Nusret Mayın Gemisi hakkında bilgi toplayınız.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 2. TEMA MİLLÎ MÜCADELE VE ATATÜRK 6 Mart 1915 Gecesi hazırlık çalışmaları sorularından birisi.  Soru şu şekilde

  • Nusrat Mayın Gemisi (Nusret mayın gemisi) hakkında neler öğrendiniz? Nusrat Mayın Gemisi hakkında bilgi toplayınız.

Nusret mayın gemisinin Çanakkale zaferinin kazanılmasında, düşmanın yenilgiye uğratılmasında çok önemli bir yeri vardır. 8 Mart 1915 sabahı Çanakkale boğazına Yüzbaşı Hakkı Bey komutasındaki Nusret mayın gemisi tarafından Erenköy Koyu önlerinde sahile paralel olarak 26 mayın dökülmüş ve düşman gemilerini batırmak için yeni bir mayın hattı oluşturulmuştur.

18 Mart 1915 sabahı İngiliz ve Fransız donanmasından oluşan zırhlı gemiler İstanbul’a ulaşıp ele geçirmek için öncesinde Çanakkale Boğazı’na saldırmaya başlamışlardır. Türk kıyı bataryalarından açılan topçu ateşi sonucu manevra yapan düşman donanmasına ait gemiler, Nusret mayın gemisi tarafından dökülen mayınlara çarpmıştır. İngiliz Donanmasına ait Ocean ve Irresistible zırhlıları ile Fransız Donanmasına ait Bouvet zırhlısı batmıştır. Ayrıca düşmanın Gaulois, Suffren, Inflexible isimli zırhlıları ağır hasar almıştır. İngiliz ve Fransızlar Çanakkale’yi denizden geçemeyeceğini anlayınca karaya asker çıkarmıştır. Düşman birlikleri kara savaşında da yenilmiş ve Çanakkale savaşı kazanılmıştır.

Nusret mayın gemisi Savaşın kazanılmasında çok önemli rol oynamıştır. 1955 yılında hizmet dışı kalmış ve 2003 yılında Tarsus Belediyesi tarafından restorasyonu yaptırılarak, Tarsus’ta Çanakkale Parkı’nda müze olarak hizmet vermektedir.

Nusret Mayın Gemisinin Teknik Özellikleri:

İsim/Tipi: Nusret Mayın Gemisi

İnşa Edildiği Yer/Tarih: Almanya/1911

Hizmete Giriş Tarihi: 1913

Hizmetten Çıkış Tarihi:1955

Makineler: 2 x Üçlü Ekpenşın stim Mk., 2 pervane

Ağırlık (Ton): 365 Ton

Boyutlar (Boy/En/Draft): 40 x 7.5 x 3.4 m

Hız: 15 mil

Silahlar: 2x 4.7cm.lik top, 40 x mayın taşıma kapasiteli

“Nusret Mayın Gemisi hakkında bilgi toplayınız.” için 3 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.