Nutuk / Söylev, Yurttaşlık Bilgileri Bu kitapların ismini daha önce duymuş muydunuz?

6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Atatürk’ün Aydınlığı sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Nutuk / Söylev, Yurttaşlık Bilgileri, Atatürk’ün Söylev Ve Demeçleri Bu kitapların ismini daha önce duymuş muydunuz? Kitapların başlıklarını göz önünde bulundurarak nelerden bahsettiklerini tahmin ediniz.

Bu kitaplardan sadece Nutuk’un adını duymuştum.

Nutuk / Söylev: Bence bu kitap Atatürk’ün kurtuluş savaşı yıllarını ve Cumhuriyetin kuruluşuna anlatıyor olabilir.

Yurttaşlık Bilgileri: Bence bu kitap vatandaşlar olarak devlete karşı sorumluluklarımızı ve devletin bizlere karşı olan görevlerini anlatıyor olabilir.

Atatürk’ün Söylev Ve Demeçleri: Bence bu kitap Atatürk’ün çeşitli zamanlardaki konuşmaları ve sözleri anlatılıyor olabilir.

  • Nutukta Ne Anlatılıyor?
Nutukta, Mustafa Kemal Atatürk’ün anlatımıyla 1919 -1927 yılları arasında yaşanan gelişmeler anlatmıştır. Cumhuriyet Halk Fırkasının (Partisi) başkanlığını yapan Atatürk tarafından partisinin 2. Olağan Büyük Kongresi’nde, 15 – 20 Ekim 1927 tarihleri arasında yaptığı otuz altı buçuk saat süren konuşması ve belgelerden oluşmaktadır. Bu konuşma ve belgeler Kültür Bakanlığı tarafından kitap haline getirilmiş ve belgeler hariç yaklaşık 900 sayfalık bir kitap olarak yayımlanmıştır. Farklı tarihlerde çeşitli yayınevleri tarafından Nutuk / Söylev adları ile yayımlanmıştır. Üç bölümde oluşan kitapta; 19 Mayıs 1919’dan 23 Nisan 1920 TBMM’nin açılışına kadarki Osmanlı Devleti’nin son günlerinin anlatıldığı dönem,  23 Nisan 1920’den 29 Ekim 1923 cumhuriyetin ilanına kadarki Milli Mücadele yıllarının anlatıldığı dönem ve 29 Ekim 1923’ten 1927 yılına kadarki Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun anlatıldığı Cumhuriyet Dönemi bölümlerinden oluşmaktadır. Nutuk’un en önemli özelliklerinden bir tanesi Atatürk’ün Nutuk ile geçmişi anlatıp aynı zamanda gelecekte olabilecek tehlikeleri önceden sezmemiz için alınacak derslerden bahsetmektedir. Nutuk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş dönemiyle ilgili en temel resmi tarih kaynaktır.

Yurttaşlık Bilgileri Kitabında Ne Anlatılıyor?

Yurttaşlık bilgisi kitabına ulus, devlet, demokrasi ve özgürlükler gibi konular ile vatandaşların sahip olduğu haklar ve yerine getirmeleri gereken sorumluluklar anlatılmaktadır. Yurttaşlık Bilgileri Kitabının konuları aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır.

Ulus, Toplumsal Özgürlük, Başka Ulusların Ortaya Çıkışları, Özgürlüğün Çeşitleri, Ulusun Genel Tanımı, Kamuoyu, Ulusallaşma İlkesi, Kamuoyunun Kendi Kendine Örgütlenmesi, Türk Ulusçuluğu, Gazeteler, Devlet, Dernek Kurma Ve Eğitim Öğretim Özgürlüğü, Egemenlik, Dernek Kurma, Devlet Biçimleri, Eğitim Öğretim Özgürlüğü, Demokrasi İlkesinin İçeriği, Haber Verme Ve Şikâyet Hakkı, Demokrasi İlkesinin Tarihsel Gelişimi, Bireysel Hak Ve Siyasal Hak, Demokrasi İlkesinin Belirgin Nitelikleri, Özgürlüğün Korunması Ve Yaptırımları, Cumhuriyet, Bağnazlığı Aşma (Hoşgörülülük), Anayasamız, İş Bölümü, Demokrasiye Karşı Olan Çağdaş Akımlar, Dayanışma, Yurttaşa Karşı Devletin Görevleri, Çalışma Meslek, Özgürlük, Meslek Nasıl Seçilir ve Nasıl Gerçekleştirilir, Özgürlüğün Tarihsel Gelişimi, Yurttaşların Devlete Karşı Görevleri, Bireysel Özgürlük

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.