Okul Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Okulların açılmasına kısa bir süre kaldı. Çocukları bu sene okula başlayacak olan aileler, çocuklarını iyi bir okula yazdırma telaşını atlattıktan sonra sıra okul alışverişini yapmaya geldi. Peki, okul alışverişini yaparken nelere dikkat edilmelidir. Okul alışverişi yaparken ilk önce okul kıyafetlerini almakla başlayabilirsiniz. Okul kıyafetleri seçilirken kıyafetin pamuklu ve yünlü kumaşlardan yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Kıyafet üzerindeki etiketi okuyarak kıyafetin hangi malzemeden yapılmış oluğunu öğrenebilirsiniz. Polyester, naylon, akrilik gibi kumaşlar terlemeye neden oldukları için çocukları rahatsız edebilir. Bu nedenle kıyafetlerin pamuklu ve yünlü olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca ilkokul çağındaki çocuklar çok çabuk büyürler. Bu nedenle kıyafetleri alırken bir beden büyük kıyafet tercih edebilirsiniz veya iki tane alma imkanınız var ise kıyafetlerden iki tane alarak birini bir beden büyük alabilirsiniz.

Çocuklara alınırken özellikle dikkat edilmesi gereken bir diğer ürün ise ayakkabıdır. Ayakkabı seçilirken çocuğun ayak yapısına uygun olan, çocuğun ayağının içinde rahat edebileceği esnek yapıda bir ayakkabı tercih edilmelidir. Ayakkabı malzemesi kaliteli olmalı ve terletmemelidir. Soğuk havada ise soğuktan çocuğun ayağını korumalıdır. Ayakkabının tabanı çok sert olmamalıdır ve kaygan zeminde rahatlıkla hareket edebilecek şekilde olmalıdır.

Kırtasiye malzemeleri en çok dikkat edilmesi gereken ürünlerdendir. Çünkü kullanılan kırtasiye malzemeleri içerisindeki bazı kimyasal maddeler vücutta birikerek çocukta ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle kırtasiye malzemesi alınırken kalitesine ve ürünün hangi malzemeden yapıldığına çok dikkat edilmelidir. Çocukların en çok kullandığı malzemeler okul çantası, matara, beslenme çantası, kalem, silgi ve boya malzemeleri gibi ürünlerin bilinen markaların kaliteli ürünleri olmasına dikkat edilmelidir. Bu tür ürünler alınırken Türk Standartları Enstitüsü’ nün onayından geçen ve TSE damgası bulunan ürünleri tercih etmelisiniz. Kalemler tercih edilirken sağlam olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle boya kalemleri içerisindeki boyalar çocuklara zarar verebilir bu kalemleri seçerken kalemlerin yapısı iyi incelenmelidir. Silgi seçiminde kokulu silgilerden uzak durulmalıdır. Çünkü bu tür kokulu silgilerin bağımlılık yapma özellikleri vardır. Sulu boya, pastel boya gibi boyalar seçilirken boyaların renklerinin homojen olmasına dikkat edilmelidir. Okul çantası seçiminde çantanın çocuğun sırt yapısına uygun olup olmadığı kontrol edilmeldir. Çantanın askısı içerisine eşya konulduğunda rahatlıkla taşıyabilecek kalınlıkta ve sağlam olması gerekir. Çantanın askısı tek omuzlu olmamalıdır. Çantanın içerisinde bölmeler bulunmalı ve bu bölmeler içerisine koyulan eşyaların dengeli bir şekilde yerleştirilmesi sağlanmalıdır. Eğer çocuğunuzun rahatlıkla kullanabileceğini düşünüyorsanız çekmeli olan tekerlekli çantalardan tercih edebilirsiniz. Ama bu çantalarla merdivenden çıkmakta çocuğunuz zorlanabilir bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Beslenme çantası ve matara seçiminde de çok dikkatli olunmalıdır. Beslenme çantası içerisine yiyecekler yerleştirileceği için çantanın malzemesi çok önemlidir. Aşırı derecede naylon olan beslenme çantaları içerisindeki yiyecekler sıcaklarda zarar görebilir. Beslenme çantası koku yapabilir. Matarada plastik olmamalıdır. Plastik mataralar bir süre sonra koku yapabilir. Bu nedenle mataranın kaliteli sıcak ve soğuktan etkilenmeyecek şekilde olması önemlidir.

Okul alışverişi yaparken alacağınız ürünlerde yukarıda belirttiğim özellikleri dikkate alabilirsiniz. Bunun dışında okul alışverişini daha hesaplı bir hale getirmek için neler almanız gerektiğine dair bir liste yapabilirsiniz. Öncelikle okulunuz ile görüşüp çocuğun ihtiyacı olan bir malzeme listesi alabilirsiniz. Bu liste ile okul alışverişinizi yaparken hem zaman kaybetmezsiniz hem de gereksiz olan ürünleri almayıp fazla masraf yapmamış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.