Okulunuzun rehberlik servisinden, bireysel farklılıkları tanıma, duygu ve düşünceleri ifade etme konularında bilgi alınız.

4.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Farklıyım, Farklısın, Farklı sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Okulunuzun rehberlik servisinden, bireysel farklılıkları tanıma, duygu ve düşünceleri ifade etme konularında bilgi alınız.

İnsanların birbirinden farklı olmasını sağlayan fiziksel ve kişisel-bireysel özelikleri vardır. İnsanların göz rengi, saç rengi ve boyu gibi farklı fiziksel özellikleri olduğu gibi, zevkleri, düşünceleri, beğenileri ve korkuları farklılık gösteren bireysel özellikleri varıdır. İnsanlar arasındaki bireysel farklılıklar onları eşsiz ve özel kılar. Kişilerin farklılıklarına saygı duymalı, bu farklılıkların bizim toplumsal ve kültürel zenginliğimizi oluşturduğu unutulmamalıdır. Farklılıkları bir ayrışma olarak görmemeli, bu farklılıkları tanımak için çaba harcamalıyız.

İnsanların iç dünyasında diğer kişilere karşı, olaylara ve nesnelere karşı uyanan izlenimler o insanın duygularıdır. Bu kimi zaman mutluluk olarak ortaya çıkarken kimi zaman da kaygı ve endişe olarak ortaya çıkabilir. İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerin başında gelen düşünme yeteneği onu eşsiz kılar. Her insanın kendine ait bir zihin dünyası vardır. Kimi zaman insanın düşünceleri duygularını etkiler. Olumlu düşünceler olumlu duyguların oluşmasına katkı sağlar. Gün içinde yaşadığımız olaylar ve karşılaştığımız insanlar bizlerin duygu ve düşüncelerimizin değişmesine sebep olur. Duygu ve düşünceleri ifade etmek bizlerin en doğal ihtiyacıdır. Bunun için duygu ve düşüncelerimizi ifade ederken onları açıklıkla ve olumlu bir dille ifade etmemiz gerekir. Farklı düşüncelere saygılı olmalı, karşımızdaki kişileri incitecek alay ve dalga geçme gibi davranışlar sergilememeye özen göstermeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.