Ömer Seyfettin’in hayatı ve eserleri hakkında bildiklerinizi yazınız.

6.sınıf Türkçe dersi için verilen Forsa etkinlik sorularından biri şu şekilde:

  • Ömer Seyfettin’in hayatı ve eserleri hakkında bildiklerinizi yazınız.

Türk edebiyatının en çok tanınan hikaye yazarlarından olan Ömer Seyfettin 11 Mart 1884 yılında , Balıkesir’in Gönen ilçesinde doğdu. Öğrenim hayatına Gönen de mahalle mektebinde başladı. Ömer Seyfettin, önce Mekteb-i Osmanî’yeden sonra Askerî Baytar Rüştiyesi’nin subay çocukları için açılmış özel sınıfına kaydedildi. Bu okulu  tamamlayarak Kuleli Askeri İdadisi’ne yazıldı. Daha sonra Edirne Askerî İdadîsi’ne naklolarak eğitimine devam etti. İlk şiirlerini Edirne de yazmaya başladı. Askeri İdadisini bitirdikten sonra  Mekteb-i Harbiye-i Şahâne’ye başladı. İstanbul’da Mecmua-i Edebiye dergisinde şiirleri yayımlanmaya başladı. 1903 yılında Makedonya’da çıkan karışıklık üzerine “Sınıf-ı müstacele” denilen bir hakla okulundan imtihansız mezun oldu.İzmir’de Teğmen , daha sonra da üsteğmen olarak Rumeli’de görev yaptı .Askerlikten ayrılıp Selanik’e gelerek, Genç Kalemler Dergisi’nde yazmaya başladı. Balkan Savaşı’nda tekrar subay olarak orduya çağrıldı. Savaşta bir yıl kadar esir kaldı. Esareti sırasında da öykü yazamaya devam etti. Bunları Halka Doğru, Türk Yurdu ve Zakâ dergilerinde yayımladı. Ordudan ikinci kez ayrılıp, ölümüne kadar Kabataş Lisesinde edebiyat öğretmenliği yaptı. Ömer Seyfettin, 6 Mart 1920 tarihinde İstanbul’da öldü.

Yazılarında, sade, halkın konuştuğu ve anladığı bir dil kullanmak gerektiğini savundu. Türkçenin  Arapça ve Farsça sözcüklerden arındırılmasını istedi. Kendi kurallarına göre kullanılması taraftarı idi. Milli Edebiyat akımının öncülüğünü Ziya Gökalp ve Ali Canip Yöntem’le birlikte sürdürdü.

Birinci  Dünya Savaşı yıllarında “Yeni Mecmua”da yayınlanan öyküleriyle yurtça tanınan bir yazar oldu. Öykülerini kendi yaşantısı, halkın geleneklerine ve tarihsel olaylara bağlı olarak yazdı. Farklı farklı  konuları ele aldı öykülerinde. Günlük konuşma dilini kullanmış olması, öykülerine  etkileyici bir özellik kazandırdı. Ayrıca öyküleri anlatırken komik durumlara , toplumsal yorumlara, yergiye ve polemiğe de yer verdi.

 

Eserleri:

  • Hikâye: Falaka, Yüksek Ökçeler, Kızıl Elma, Bomba, Beyaz Lale, Gizli Mabet, Bahar ve Kelebekler, Yalnız Efe, Kaşağı, İlk Düşen Ak, Pembe İncili Kaftan, Harem, Yüzakı, Kurumuş Ağaçlar, Aşk Dalgası…
  • RomanEfruz Bey, Yalnız Efe (uzun öykü), Ashab-ı Kehfimiz (“içtimai roman” adını vermiştir)
  • Şiir: Şiirler (Doğduğum Yer)
  • Oyun: Mahçupluk İmtihanı

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.