“Orman köyündeki ağaçların kesilmesi” ile ilgili hikaye yazınız.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 6.Tema Okuma Kültürü, Kitabın Serüveni etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki yönergeden hareketle defterinize bir hikâye yazınız. Hikâyenizi yazarken yazım kılavuzundan yararlanabilir ve yeni öğrendiğiniz kelimeleri kullanabilirsiniz.

Hikâye Unsurları:

Yer: Bir orman köyü.

Zaman: İlkbahar

Kişiler: Ali (12-15 yaşlarında, öğrenci), Mehmet (40-45 yaşlarında, Ali’nin babası), Ayşe (40-45 yaşlarında, Ali’nin annesi), Zeynep (12-15 yaşlarında, Ali’nin arkadaşı), Hasan (12-15 yaşlarında, Ali’nin arkadaşı)

Olay: Orman köyündeki ağaçların kesilmesi.

Ali, ilkbaharın geldiğini derenin şırıltısından anlardı. Erime başlayan kar suları dereyi coşturur, bu eşsiz sesi dinlemeye doyum olmazdı. Ali hafta sonları annesinin hazırladığı sepeti alır, Zeynep ve Hasan’ı da yanına katarak soluğu dere kenarında alırdı. Derenin suyu bu sene gerçekten de çok gür akıyordu. Zeynep, derede akanın sadece su değil, koca koca ağaç kütükleri de olduğunu görünce şaşkınlıktan ne yapacağını bilemedi. Ali de oldukça şaşkındı; bu ağaçları kim kesmiş, kim parçalamış ve neden dereye atmıştı? Hasan her zamanki bilmiş tavrı ile sakin sakin konuşmaya başladı. Sanırım ormandaki ağaçları kesmişler ve arazi engebeli olduğu için ağaçları parçalayıp dereye artarak taşımaya karar vermişler dedi. Hasan gerçekten de haklıydı. Derenin aşağısında iş makinaları ve kamyonlar bekliyor, dereden toplanan kütükler kamyonlara yükleniyordu. Hasan, hemen Mehmet Amca’ya haber verelim diye atıldı. Zeynep’te onu onayladı; Ali, senin baban köyün muhtarı, ne yapılacağı o bilir diye ekledi. Çocukları telaş içinde koştururken gören Ayşe Hanım seslenmeden edemedi, oğlum bu ne acele. Ali, soluk soluğa cevap verdi; Anne, ağaçlarımızı kesiyorlar.

Önde çocuklar, arkalarında Ayşe hanım soluğu muhtarlıkta aldılar. Durumu öğrenen Mehmet Bey ile köyün ileri gelenleri birlikte yola koyuldular. Gördükleri manzara karşısında şok olan köylüler durumu hemen jandarmaya bildirdiler. Olay yerine gelen jandarma, izinsiz ağaç kesimi yapanları yakalayarak götürdü. Ali ve arkadaşlarının dikkati sayesinde orman ve ağaçlar artık güvendeydi.

““Orman köyündeki ağaçların kesilmesi” ile ilgili hikaye yazınız.” için 3 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir